Haberler

29 Eylül 2014

Tunus Mülki İdare Amirleri Türkiye'de Mülki İdare Hizmetlerini İnceledi

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı ve Tunus İçişleri Bakanlığı arasında Mesleki Tecrübe Paylaşımı ve İşbirliğinin Geliştirilmesi Projesi kapsamında Tunus İçişleri Bakanlığında görevli 20 Mülki İdare Amiri Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Türkiye’de mülki idare hizmetlerini yerinde inceledi.

TİKA, Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı ve Tunus İçişleri Bakanlığı arasında yürütülen çok taraflı işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen proje kapsamında Tunus İçişleri Bakanlığı’nda görevli 20 Mülki İdare Amiri Rize ve İstanbul’da Valilikleri, Belediyeleri ve İlçe Kaymakamlıklarını ziyaret ederek mahalli idareler ve mülki idare hizmetleri konularında yerinde incelemelerde bulundular. 20 kişiden oluşan Tunuslu Mülki İdare Amirleri heyeti yerinde inceleme programı kapsamında ayrıca sanayii odaları ile Çaykur Tesislerini de ziyaret ettiler.

Mesleki tecrübe paylaşımı ve yerinde inceleme programına katılan Tunuslu heyete TİKA ile Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı yetkilileri eşlik etti. Tunuslu Mülki İdare Amirleri heyetine başkanlık eden İçişleri Bakanlığı Bölgesel İşler Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Karim Mohamed Ben Chaabane yerinde inceleme ve seminer programlarının kendileri için çok faydalı olduğunu, mahalli idareler ve mülki idare hizmetleri alanında Türkiye tecrübesini valilikleri ve kaymakamlıkları yerinde ziyaret ederek görmüş olmaktan dolayı TİKA’ya ve Türkiye İçişleri Bakanlığı’na müteşekkir olduklarını ifade etti.

TİKA Tunus Koodinatörü Musa Gürbüz, Tunus ve Türkiye arasında emniyet hizmetleri, yerel yönetimler ve mülki idare hizmetleri alanında tecrübe paylaşımı ve mesleki eğitim programların eş zamanlı olarak devam ettiğini, mülki idare hizmetlerinin yerinde incelenmesini amaçlayan bu program ile birlikte 15-24 Eylül tarihleri arasında 21 Tunuslu emniyet görevlisinin Türkiye Polis Akademisinde mesleki eğitim programına katıldığını belirterek kurumlar arası ikili işbirliği projelerini desteklemeye devam edeceklerini ifade etti.

Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı adına Tunuslu Mülki İdare Amirlerine eşlik eden İçişleri Bakanlığı Hukuk Müşaviri Ali Yener ise, mesleki tecrübe paylaşımının önemine işaret ederek Türkiye ve Tunus Cumhuriyetleri İçişleri Bakanlıkları arasında Mesleki Tecrübe Paylaşımı ve İşbirliğinin Geliştirilmesi Projesine önümüzdeki dönemde de devam etmeyi planlandıklarını belirtti.

Tunus’ta 2012 yılında idari ve sivil altyapıların desteklenmesi ile başlayan TİKA projeleri, sosyal, kültürel ve eğitsel altyapıların desteklenmesi, üretim sektörlerini geliştirmeye yönelik teknik donanım desteği ve kapasite artırım projeleri, emniyet, turizm, sağlık ve tarım alanları başta olmak üzere mesleki eğitim ve teknik işbirliği programları ile çeşitlenerek devam ediyor.

Sonraki Haber

Gürcistan Genç Kamu Görevlilerine Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle Gürcistan Strateji ve Uluslararası Araştırma Derneği’nin, yeni lider neslinin yetiştirilmesi girişimi çerçevesinde Mustafa Kemal Atatürk’ün Liderlik Eğitim Projesi kapsamında 24 Gürcistanlı kamu personeline eğitim programı düzenlendi. TİKA desteği...