Haberler

15 Mayıs 2014

Tunus Tiyatro Grubunun Karadeniz Tiyatro Festivaline Katılımına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Tunus’un tanınmış tiyatro ekibi El Teatro’un Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivaline katılımı sağlandı.

TİKA Tunus’un tanınmış tiyatro ekibi El Teatro’un yasemin devrimini konu edinen Sıfır Noktası isimli oyunlarını sergilemek üzere Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivaline katılımına destek verdi. Tunus’un yanısıra Almanya, Fransa, Moldova, Macaristan, İtalya, Moğolistan, Gürcistan, Portekiz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Rusya’dan tanınmış tiyatro grupları festivalde ulusal oyunlarını sergilediler.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü tarafından Trabzon’da düzenlenen Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivaline Tunus’un ünlü tiyatro ekibi El Teatro’nun katılımı TİKA tarafından sağlandı. 12 kişilik Tunus El Teatro Ekibi Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivalinde Yasemin Devriminin ruhunu ve birey-toplum üzerine etkilerini konu edinen ‘Sıfır Noktası’ isimli tiyatro oyununu sahneledi.

TİKA Tunus Program Koordinatörü Musa Gürbüz konu ile ilgili açıklamalarında, Yasemi Devrimi sonrası Tunus ve Türkiye arasında ikili kurumsal ilişkilerin her alanda ilerlediğini, Uluslararası Karadeniz Tiyatro Festivali vesilesiyle TİKA olarak kültür alanında önemli bir etkinliğe daha destek vermekten ve kültürlerarası ilişkilerin gelişimine katkı sağlamaktan dolayı memnuniyet duyduklarını belirtti.

Tunus El Teatro Ekibi Direktörü Zeynep Farhat ise, tiyatro sanatçıları olarak Tunus’ta TİKA faaliyetlerini bildiklerini, festivale katılabilmek ve Sıfır Noktası isimli tiyatro oyunlarını Türkiye’de sergilemek için TİKA’ya başvurduklarını ve sağlanan anlamlı destekten dolayı Türkiye ve TİKA’ya müteşekkir olduklarını belirtti.

Tunus’ta 2012 yılında idari ve sivil altyapıların desteklenmesi ile başlayan TİKA projeleri, sosyal, kültürel ve eğitsel altyapıların desteklenmesi, üretim sektörlerini geliştirmeye yönelik teknik donanım desteği ve kapasite artırım projeleri, emniyet, turizm, sağlık ve tarım alanları başta olmak üzere mesleki eğitim ve teknik işbirliği programları ile çeşitlenerek devam ediyor.

Sonraki Haber

TİKA ve Deniz Kuvvetlerinin Namibya'da Etkinlikleri

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından, Namibya’nın batı bölgesinde yer alan Erongo Bölgesine engelliler için tekerlekli sandalye, yetimhaneler ve hastaneler için ise gıda yardımında bulunuldu. Deniz Kuvvetlerine bağlı dört firkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz...