Haberler

09 Mart 2014

Tunus Ulusal İstatistik Enstitüsü Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı koordinesinde Tunus Ulusal İstatistik Enstitüsü uzmanlarına teknik uzmanlık eğitim programı kapsamında Türkiye İstatistik Kurumu’nda mesleki ve teknik eğitim verildi.

Tunus kamu kurum ve kuruluşlarının personellerinin kapasitelerinin artırılması kapsamında TİKA’nın katkılarıyla mesleki eğitim programları devam ediyor. Bu çerçevede Türkiye İstatistik Kurumu, Tunus Ulusal İstatistik Enstitüsü ve TİKA arasında imzalanan mutabakat zaptı çerçevesinde Tunus Ulusal İstatistik Enstitüsü personeline Türkiye İstatistik Kurumu’nda mesleki ve teknik eğitim programı düzenlendi. Proje kapsamında, konuta dayalı nüfüs sayım sistemi ve verilerin seçmen kayıtlarında kullanımı, istatistik süreçlerinin yönetimi ve süreç analizi, veri kaynakları, veri toplama, veri dağıtımı ve verilerin değerlendirilmesi konularında mesleki eğitim programları tamamlandı.

Mesleki eğitim programına katılan Tunus Ulusal İstatistik Enstitüsü uzmanları, Tunus’ta bu yıl Nisan ayında yapılması planlanan genel nüfus sayımında görev yapacaklarını belirterek, Türkiye’nin bu alandaki bilgi birikimi ve deneyimini önemsediklerini ifade ettiler. Kurumsal işbirliğinden dolayı TİKA ve TÜİK’e teşekkür eden Tunuslu uzmanlar, mesleki ve teknik eğitim programlarının devam etmesini temennisinde bulundular.

Türkiye ve Tunus arasında istatistik alanında kurumsal işbirliğinin geliştirilmesini hedefleyen proje, istatistik uzmanlarının karşılıklı mesleki bilgilerini ve deneyimlerini paylaşmalarına imkan sağlıyor. Tunus’ta 2012 yılında idari ve sivil alt yapıların desteklenmesi ile başlayan TİKA projeleri, ekonomik, sosyal, kültürel ve eğitsel alt yapıların desteklenmesi, üretim sektörlerini geliştirmeye yönelik teknik donanım desteği ve kapasite artırım projeleri, emniyet, sağlık, turizm, tarım ve hayvancılık alanları başta olmak üzere mesleki eğitim ve teknik işbirliği programları ile çeşitlenerek devam ediyor.

Sonraki Haber

Türk ve Azerbaycan Vatandaşı Karabağlılar Bakü'de Buluştu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, yüzyıllardır Türkiye’de yaşayan Karabağlılarla, Ermeni işgali nedeniyle topraklarını terk etmek zorunda kalan Yukarı Karabağlıları bir araya getirdi. Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, TİKA Bakü Koordinatörlüğü tarafından "Bizim Karabağlarımız" konulu sempozyum düzenlendi....