Haberler

01 Temmuz 2014

Tunuslu Polislere Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde Tunus Emniyet Teşkilatı mensuplarının mesleki eğitimlerinin desteklenmesi amacıyla toplam 47 Tunuslu emniyet mensubuna eğitim programı düzenlendi.

TİKA ile Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde, emniyet ve güvenlik alanında uluslararası kurumsal ilişkilerin güçlendirilmesi, özellikle Tunus Emniyet Teşkilatı mensuplarının mesleki eğitimlerinin desteklenmesi amacıyla Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi yürütülüyor.

Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi 2014 yılı eğitim programları kapsamında Türkiye Emniyet Genel Müdürülüğü’nde görevli alan uzmanı Türk polisleri tarafından Tunus emniyet mensuplarına mesleki eğitimler verildi. Tunus’ta düzenlenen ‘Rehine Müzakere’ eğitimine 21 Tunuslu emniyet görevlisi katıldı. Rehine Müzakere eğitimlerinde müzakere teknikleri ile müzakere araçları ve yöntemleri konularında uygulamalı mesleki eğitimler verildi.

Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi kapsamında, Yakın Koruma, Önemli Kişi ve Tesisleri Koruma Eğitim programı ise Tunus Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Merkezinde gerçekleştirildi. Önemli Kişi ve Tesisleri Koruma alanında uzman deneyimli Türk polisleri tarafından verilen uygulamalı mesleki eğitimlerden 26 Tunus polisi yararlandı.

Rehine Müzakereleri ile Önemli Kişi ve Tesisleri Koruma Eğitim programlarına katılarak kursları başarıyla tamamlayan toplam 47 Tunus Polisine başarı sertifikaları, Tunus Emniyet Genel Müdürlüğü Eğitim Merkezinde düzenlenen törenle teslim edildi. Sertifika törenine Türkiye Cumhuriyeti Tunus Büyükelçisi Ömer Gücük, TİKA Tunus Program Koordinatörü Musa Gürbüz, TİKA Tunus Koordinatör Yardımcısı Rifat Karamahmut, Türk Polisleri, Tunus Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri ve mesleki eğitimlerini başarıyla tamamlayan 47 Tunus polisi katıldı.

Tunus Program Koodinatörü Musa Gürbüz, Türk polisinin Tunus başta olmak üzere işbirliği içinde olduğu coğrafyalarda bilgi ve deneyimini paylaştığını ve paylaşmaya devam edeceğini belirterek eğitimlerini başarıyla tamamlayan polisleri tebrik etti. Törende katılımcılara hitap eden Tunus Emniyet Müdür Yardımcısı Muhamed Ali Gharib ise, Tunus’ta Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi kapsamında 2012 yılında başlayan mesleki eğitim programlarının aralıksız başarıyla sürdürüldüğünü ifade etti. Tunus Emniyet Müdür Yardımcısı Muhamed Ali Gharib, katkılarından dolayı Türk Emniyet Teşkilatına ve TİKA’ya teşekkürlerlerini sundu.

Uluslararası Polis Eğitimi Projesi 2014 yılı eğitim programları kapsamında Tunus’ta ve Türkiye’de emniyet ve güvenlik alanlarında 6 mesleki eğitim programının daha tamamlanması planlanıyor.

Sonraki Haber

Balkanlar'da İrfan Ocakları Konferansı Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın Bosna Hersek, Kosova ve Makedonya’da düzenlediği Balkanlar’da İrfan Ocakları Konferansları tamamlandı. TİKA’nın organizasyonunda Bosna Hersek, Kosova ve Makedonya’da Balkanlarda İrfani Geleneğin İhyasına Bir Katkı başlıklı panel ve konserlerden oluşan...