Haberler

29 Kasım 2014

Tunuslu Yargıçlara Mesleki Eğitim Programı Düzenlendi

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı, Tunus’ta gerçekleştirdiği proje ve faaliyetlerle Tunus’un idari ve sivil altyapılarına destek olmayı sürdürüyor. Bu kapsamda, Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığında Tunus Adalet Bakanlığı mensubu yüksek yargı mensuplarına yönelik mesleki eğitim programı düzenlendi.
‘Yolsuzlukla Mücadele’ ve ‘Türk Yargı Sistemi’ konularında düzenlenen mesleki eğitim seminerlerine alanında uzman 15 Tunuslu yüksek yargı mensubu katıldı. TİKA, Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı ve Tunus Adalet Bakanlığı arasında yürütülen program, Tunus ve Türkiye arasında adalet ve yargı alanında kurumsal işbirliğini geliştirmeyi, mesleki alanda karşılıklı tecrübe paylaşımını artırmayı hedefliyor.

Mesleki eğitim programı sonunda Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı’nda düzenlenen törende Tunuslu yargıçlara sertifikaları takdim edildi. Mesleki eğitim programı sonunda, Tunus Heyeti Başkanı ve Yargıçlar Yüksek Kurulu Genel Müdürü Imed Deoruiche kurumlar arası ikili işbirliğinin önemine değinerek mesleki alanlarda karşılıklı tecrübe paylaşımının sürdürülmesini temenni ettiklerini ifade etti.

Ankara gerçekleştirilen mesleki eğitim programının aradından İstanbul’da tanıtım amaçlı sosyal gezi programına katılan Tunuslu yüksek yargı mensupları ülkelerine döndü. Tunuslu yargıçlar ülkeler arası ikili işbirliği kapsamında gerçekleştirilen mesleki eğitim programından duydukları memnuniyeti ifade ederek katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Tunus’ta 2012 yılında idari ve sivil altyapıların desteklenmesi ile başlayan TİKA projeleri, sosyal, kültürel ve eğitsel altyapıların desteklenmesi, üretim sektörlerini geliştirmeye yönelik teknik donanım desteği ve kapasite artırım projeleri, emniyet, turizm, sağlık ve tarım alanları başta olmak üzere mesleki eğitim ve teknik işbirliği programları ile çeşitlenerek devam ediyor.

 

Sonraki Haber

TİKA'dan Kişinev B.p. Haşdeu Kütüphanesine Bilgisayar Desteği

  Moldova’nın başkenti Kişinev’de faaliyet gösteren B.P. Haşdeu Kütüphanesi’nde Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın desteğiyle hizmete açılan bilişim alanı ile kent sakinlerinin online bilgi kaynaklarına ve veri tabanlarına erişim imkanlarının genişletilmesi hedefleniyor. Kişinev B.P....