Haberler

01 Kasım 2014

Tunus'tan Gelen Gazeteciler Uluslararası Habercilik Eğitimi'ne Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Anadolu Ajansı işbirliğinde, Tunus’tan gelen 20 gazeteciye Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürlüğünde Uluslararası Habercilik Eğitimi verilmeye başlandı. Tunuslu gazetecilere yönelik iki ay boyunca Arapça olarak verilecek eğitimde, 234 saat pratik ve teorik ders anlatılacak.

Faaliyet gösterdiği ülkelerde teknik işbirliği kapsamında kamu, kurum ve kuruluşlarında kurumsal kapasitenin geliştirilmesi ve mesleki eğitim programlarının düzenlenmesine ilişkin faaliyetlerine yoğun bir şekilde devam eden TİKA, benzer faaliyetlerine Tunus’ta da devam ediyor. Bu kapsamda TİKA ve Anadolu Ajansı işbirliğinde, Tunus’tan gelen 20 gazeteciye Anadolu Ajansı İstanbul Bölge Müdürlüğünde Uluslararası Habercilik Eğitimi verilmeye başlandı.

AA’nın uluslararası deneyime sahip habercileri, üniversitelerdeki alanında uzman akademisyenler, uluslararası üne sahip gazeteciler tarafından verilecek dersler arasında, Yeni Nesil Habercilik, Medyada Kriz Yönetimi, Uluslararası Yayın İlkeleri, Arapça Haber Yazımı, Görüntü (Çekim, İşleme, İletim), Fotoğraf (Çekim, İşleme, İletim), Kurum Kültürü, Haberde Uluslararası Hukuk Kriterleri, Röportaj Teknikleri, Ortadoğu Jeopolitiği, Ortadoğu Kültürel ve Siyasal Yapısı, Arapça Haber Dili Grameri, Özel Haber, Analiz Haber, Sosyal Medyada Yeni Yaklaşımlar yer alıyor.

"Uluslararası Habercilik Eğitimi"ne katılan gazeteciler, derslerin dışında alanında tanınan uzman kişileri dinleme imkanı da bulacak. Seminer vermek veya konuşma yapmak üzere davet edilecek siyasiler, bürokratlar ve gazeteci/yazarlar deneyimlerini gazetecilere aktaracak. Türkiye’deki yayın kuruluşlarının işbirliğinde Ortadoğu ve Afrika’dan gelecek habercilere eğitim verilmesinin, tarihi ve kültürel bağlarımızın yeniden canlanmasını sağlayacağı değerlendirilmekte olup eğitimin, Türkiye ve Tunus ilişkilerine katkı sunması bekleniyor.

TİKA tarafından gazetecilere yeni teknolojileri tanıması ve yeni habercilik anlayışlarını öğrenmesi ve teknik kapasitelerinin geliştirilmesine yönelik eğitim programlarına devam edilmesi planlanıyor.

Sonraki Haber

Kazakistan Kamu Yönetimi Akademisi Savcılık Enstitüsü Öğrencilerine Eğitim

  Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Kazakistan Kamu Yönetimi Akademisi Savcılık Enstitüsü öğrencilerine İstanbul Üniversitesi’nde hukuk alanında iki haftalık bir eğitim programı düzenleniyor. TİKA’nın Kazakistan’a yönelik faaliyetleri arasında Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Kamu Yönetimi Akademisi...