Haberler

19 Ağustos 2014

Tunus'un Tozeur Vilayetinde Hurma İşleme ve Tekstil Atölyesi Kuruldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Tunus’un az gelişmiş bölgelerinde birisi olan Tozeur vilayetinde bölgesel üretim sektörlerini desteklemek amacıyla tekstil ve hurma işleme atölyeleri kuruldu.

TİKA Tunus’ta gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede TİKA, Tozeur Valiliği ve Chebika Kadınlar Derneği ile işbirliği yapılarak kurulan tekstil ve hurma işleme atölyeleri işsiz kadınlara meslek edindirmeyi, kadınların sürekli gelir elde edebilmelerine imkan sağlamayı hedefliyor.

Tunus’un güneyinde yer alan ve işsizliğin yüksek olduğu kırsal bölgelerden birisi olan Tozeur vilayetinde, hurma yetiştiriciliği tarımsal üretimin en önemli unsurlarından birisi konumunda. TİKA, Tozeur Valiliği ve Chebika Kadınlar Derneği işbirliğinde turistik bir çöl beldesi olan Chebika’da kurulan hurma işleme atölyesinde yöresel hurmaların işlenmesi ve turistlere satışı yoluyla bölgesel üretim sektörlerinin desteklenmesi ve beldedeki işsiz kadınlara istihdam ortamı oluşturulması amaçlanıyor. Yer tahsisi Tozeur Valiliği tarafından yapılan Hurma İşleme Atölyesi için, Hurma işleme makinası, karıştırıcı mikser, hurma kıyma makinası, tekerlekli tepsi taşıyıcı, soğutma foksiyonlu satış tezgahı ve vakum paketleme benzeri teknik ekipmanlar TİKA tarafından temin edildi.

Tozeur’de üretim sektörlerini destekleme projesi kapsamında açılışı yapılan Tekstil Atölyesi’nin teknik ekipmanları da TİKA tarafından temin edildi. Tozeur Valiliği ve Chebika Kadınlar Derneği işbirliğinde kurulumu tamamlanan Tekstil Atölyesi ile, 15 kadına sürekli istihdam ortamı sağlanırken, Chebika Kadınlar Derneği tarafından düzenlenecek meslek edindirme kursları için donanımlı bir atölye ortamı sağlanmış oldu.

Hurma İşleme ve Tekstil Atölyesi açılış törenine, Tozeur Valisi Mohamed Mansouri, TİKA Tunus Program Koordinatörü Musa Gürbüz, Koordinatör Yardımcısı Rifat Karamahmut, Vali Yardımcısı Foued Belhassen, Belediye Genel Sekreteri İmed Sibri, Tozeur Belediye Başkanı Neji Saidi, Bölge Tarım Müdürü Mansour Kacem, Tozeur Turizm Müdürü Muhamed Essayem, Yerel Konsey Başkanı Fardi Belkhir, OMDA genel sekreteri Ali Bouchagra, Chebika Kadınlar Derneği üyeleri ile istihdam edilecek kadınların aileleri katıldı. Açılış töreninde konuşan Tozeur Valisi Mansouri, Tunus Kadınlar Günü vesilesiyle açılışı yapılan atölyelerin istihdam ortamının oluşturulmasına güzel bir örnek teşkil ettiğini ve işsiz kadınlara meslek edindirme imkanı sağladığını ifade ederek Türkiye’nin verdiği bu anlamlı destek için müteşekkir olduklarını kaydetti.

TİKA Tunus Koordinatörü Gürbüz ise, Tunus’un en önemli ekonomik sorunlarından birisinin istahdam otamının yetersizliği ve işsizlik olduğunu vurgulayarak TİKA olarak bu temel sorunla mücadelede Tunus hükümet kurumları ve sivil toplum kuruluşları ile müşterek projeler geliştirdiklerini ifade etti. Tunus’un bölgesel imkanlarını ve ihtiyaç duyduğu kalkınma alanlarını dikkate alarak projeler geliştirdiklerini söyleyen TİKA Tunus Koordinatörü Gürbüz, önümüzdeki süreçte TİKA olarak hayvancılık ve arıcılık alanında projeler ile üretim sektörlerine verdikleri desteği sürdüreceklerini belirtti.

Tunus’ta 2012 yılında idari ve sivil altyapıların desteklenmesi ile başlayan TİKA projeleri, sosyal, kültürel ve eğitsel altyapıların desteklenmesi, üretim sektörlerini geliştirmeye yönelik teknik donanım desteği ve kapasite artırım projeleri, emniyet, turizm, sağlık ve tarım alanları başta olmak üzere mesleki eğitim ve teknik işbirliği programları ile çeşitlenerek devam ediyor.

Sonraki Haber

Gazze İçin Acil İnsani Yardımlar Devam Edecek

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın Gazze’ye yönelik devam eden saldırılar kapsamında yürüttüğü Gazze’ye insani yardım kampanyası hakkında basın toplantısı düzenlendi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, TİKA Başkanı Dr....