Haberler

23 Kasım 2023

Türk Ajansı Kıbrıs'ın (TAK) Binası, TİKA'nın Katkılarıyla Yenilendi

Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) hizmet binası, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) katkılarıyla yenilendi.

TAK’ın 1996’dan beri faaliyet gösterdiği Lefkoşa Köşklüçiftlik’teki binası TİKA’nın destekleriyle, uzun bir aradan sonra kapsamlı bir tadilattan geçti. Binada yaklaşık 2,5 ay süren çalışmalarda bina temelinin nem alması önlendi, sıva ve boyalar yenilendi, panjurlar ve balkon demirleri de tamir edilerek boyandı.

KKTC’de yürürlükte olan “Başkent Lefkoşa İmar Planı” kapsamında olan TAK binası “Merkezi Konut Alanı Doku Koruma ve Uyumlaştırma” bölgesi içerisinde yer alıyor. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi sınırına çok yakın bir konumda olan ve Köşklüçiftlik bilgesinin tarihi binaları arasında yer alan TAK binasının yenilenmesi, şehircilik açısından önem taşıdığı gibi tarihi ve mimari dokunun korunması açısından da önem arz ediyor.

Bu kapsamda kamuoyunun doğru bilgiye ulaşması yönünde bir kamu hizmeti icra eden Türk Ajansı Kıbrıs’ın (TAK) fiziksel kapasitesinin güçlendirilmesi ile KKTC medyasının önde gelen organının kabiliyeti artırıldı.

Kıbrıs Türklerinin mücadelesini ve sesini duyurmak amacıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Denktaş’ın direktifleriyle 21 Aralık 1973’te kurulan Türk Ajansı Kıbrıs (TAK), KKTC’nin tek ve resmi haber ajansı. Ajans, zamanında Kıbrıs Geçici Türk Yönetimi'nin kendi ulusal haber ajansına sahip olma gerekliliği hissetmesi ve Kıbrıs Türk halkının kendi sesini dünyaya duyurması amacıyla bir daktilo ve birkaç haber ile ilk bültenini yayınlayarak faaliyete başladı.

Kıbrıs Türk Halkının sesi ve belleği olan TAK, Türkçe haberler, Rum basını ve fotoğraf servisi alanlarında doğru ve tarafsız habercilik hizmeti sağlıyor.

Sonraki Haber

TİKA’dan Moldova’nın Sınır Güvenliğine Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moldova Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı bünyesinde yer alan “Ştefan cel Mare” Polis Akademisi’ne teknik ve adli ekipman desteği sağladı. TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde, Türkiye ile güvenlik işbirliği...