Haberler

10 Kasım 2016

Türk Akademisyenler, Göktürk Kalıntılarını İnceledi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) desteğiyle Türk akademisyenlerden oluşan heyet, Moğolistan'da Göktürklere ait olduğu tahmin edilen arkeolojik kalıntıları inceledi.

Yeditepe Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlisi Sebahattin Küçük, İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Anatomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Onar ile Cerrahi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Olğun Erdikmen ve Düzce Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Yasemin Yılmaz, Hovd vilayetindeki Altay Dağları’nda yürütülen kazılarda incelemelerde bulundu.

Moğolistan Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı ile TİKA'nın yürüttüğü "Atlı Kadın Arkeolojik Buluntuları Araştırma Projesi" kapsamında Moğolistan'a davet edilen uzmanlar, Moğol meslektaşlarıyla mumyaların bulunduğu Miras Merkezi'ni ziyaret etti.

Türk uzmanları bilgilendiren Moğolistan Eğitim, Kültür ve Bilim Bakanlığı yetkilisi Batbaatar Davaatseren, projeyi hayata geçirmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Davaatseren, "Bu önemli proje için kısa sürede böyle büyük bir ekip oluşturarak, Moğolistan'a geldiğiniz için teşekkür ediyoruz. Konunun uzmanları olarak önemli bir sonuç elde edeceğinizi umuyorum" dedi.

Prof. Dr. Taşağıl da bir hafta boyunca Türk tarihine ışık tutacak mumyayı inceleyeceklerini, alınacak örneklerin analiz edilmek üzere ABD'ye gönderileceğini bildirdi.

TİKA Ulan Bator Program Koordinatörü Veysel Çiftçi, kurum olarak tarihi ve kültürel alanlardaki projelere önem verdiklerini ve desteklediklerini söyledi. Çiftçi, Türk uzmanların çalışmasının tamamlanmasının ve analiz sonuçlarının gelmesinin ardından tarihi eserlerin konservasyon çalışmalarına başlayacaklarını kaydetti.

Kazıların geçen yılki bölümünde ortaya çıkarılan ve Göktürk dönemine ait olduğu tahmin edilen mezarda kadın bedeni, kıyafetleri at buluntuları bulunmuştu. Buluntulardan alınan numuneler ABD’ye gönderilmiş ve uluslararası akreditasyon sahip laboratuvarlarda analiz ettirilmişti. Analiz sonuçlarına göre, buluntuların 10. yüzyıla ait olduğu tespit edildi.

 

 

Kaynak: AA

Sonraki Haber

TİKA’dan Mekele Üniversitesi’nde Bulunan Engelli Öğrencilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Etiyopya'nın Tigray Eyaleti’nin Başkenti Mekele şehrinde bulunan Mekele Üniversitesi’ndeki engelli öğrencilere tekerlekli sandalye ve koltuk değneği yardımında bulundu. Yardım törenine Mekele Üniversitesi Üniversite ve Endüstri İlişkileri Danışmanı Dr....