Haberler

27 Mayıs 2022

Türk Doktorlar Çad’da Şifa Dağıttı

Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Türk Sivil Toplum Kuruluşu Dost Eli Derneği ve Çad Sivil Toplum Kuruluşu Baladi Derneği iş birliğinde uygulanan “Sağlığa Dost Eli Projesi” kapsamında yüzlerce Çadlı hasta tedavi edildi.

TİKA, Dost Eli Derneği ve Baladi Derneği iş birliğinde hazırlanan “Sağlığa Dost Eli Projesi” 13 Mayıs – 21 Mayıs tarihleri arasında Çad’da başarıyla uygulandı. Proje kapsamında Encemine 8. Bölge Ndjari semtinde bulunan Nama Hastanesinde 14 kişilik Türk sağlık ekibi, Çadlı vatandaşlara ücretsiz sağlık hizmeti sundu.

7 günde 118 cerrahi operasyon uygulandı

7 gün boyunca süren tedaviler sonucunda Türk sağlık ekibi 118 cerrahi operasyon yaparken 3 bin 105 erkek çocuğu ise sünnet etti. 470 Çadlı vatandaşa diş tedavisi uygulandı. 752 kişinin ise kulak, burun ve boğaz tedavisi yapıldı. Ayrıca Türkiye’den getirilen 55 koli ilaç da ücretsiz bir şekilde Çadlı hastaların tedavisinde kullanılmak üzere hastalara verildi.

Yeni projeler hakkında görüşüldü

Sağlık hizmetlerini tamamlayan Türk sağlık ekibi, yerel kurumlar ve Çad Sağlık Bakanlığı yetkilileri ile görüşerek Çad’da yapılabilecek yeni sağlık projeleri hakkında bilgi alışverişinde bulundu. Projenin tamamlanmasının ardından Türkiye’ye dönen Türk doktorlar, Çad vatandaşlarına şifa vermenin büyük bir mutluluk olduğunu belirtti.

Engelli ailelere gıda yardımı

Dost Eli Derneği üyesi 14 kişilik Türk sağlık ekibi sağlık hizmetlerinin yanı sıra Çad’da çok sayıda insani yardımda bulundu. Ülkedeki 300 engelli aileye gıda desteğinde bulunan ekip, 200’ün üzerinde aileye maddi yardımda bulundu. İhtiyaç sahibi aileler için 36 adet kurban kesen Türk sağlık ekibi 30 Çadlı çocuğun barındığı yetimhanenin 7 aylık gıda ihtiyacını karşıladı. Ekip son olarak Çad’a komşu ülke Kamerun’a giderek Kuseri şehrine bağlı bir köyde evi yanan 100 aileye gıda yardımında bulundu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kuzey Makedonya Kamu Televizyonu Kanalına Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Kuzey Makedonya Kamu Televizyonu (MRT) bünyesinde azınlıklara yönelik yayın yapan kanala teknik donanım desteği sağlandı. Teknik donanım teslim törenine, TİKA Üsküp Koordinatörü Halim Ömer Söğüt ve MRT Türkçe...