Haberler

20 Ekim 2014

Türk Dünyası Tekke Objeleri Sergisi Roma'da Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın desteği ile İstanbul merkezli New East Foundation’ın (Yeni Doğu Vakfı) girişimiyle hayata geçirilen Tılsımlar ve Diğer Olağanüstü Eşyalar, Türk Dünyası Tekke Objeleri adlı sergi, Roma’nın seçkin sanat galerilerinden biri olan La Cinque Lune’de verilen bir davetle açıldı.

TİKA’nın destekleriyle Roma’nın en prestijli sanat merkezlerinden La Cinque Lune’deki Türk Dünyası Tekke Objeleri Sergisi’ne İtalyanlar büyük ilgi gösterdi. Sergide, Türk dünyasından toplanmış ve tekkelerde kullanılmış 350 objeye yer verildi. Yoğun ilgi gören açılışa, Türkiye’nin Roma Büyükelçisi Aydın Sezgin, Vatikan Büyükelçisi Prof. Dr. Mehmet Paçacı ve TİKA İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Zülküf Oruç’un yanı sıra çok sayıda sanatsever katıldı.

Geçen 100 yıl içinde kullanılmış ve tamamı tekke motifleriyle süslenmiş olan eşyalar arasında gülabdan, sarık, rahle, tespih, derviş kaşıkları, tekke şişi, maşrapa, mangal, tütsü kabı, kemer, bardak, şamdan, sefer tası, tekke kutuları, tepsiler, şifa tası, dibek, anahtar, tekke levhaları, derviş ağızlıkları ve keseler ile bakır, gümüş ve seramikten yapılmış çeşitli objeler bulunuyor.

Ressam Fatma Zeynep Çilek’in tekke kültüründen esinlenerek hayata geçirdiği Yaratılış koleksiyonundan çağdaş sanat yapıtı 5 tablo da sergide yer aldı. Sergiye TİKA’yı temsilen iştirak eden İnsan Kaynakları ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Dr. Zülküf Oruç, Roma’nın kalbinde Türk kültürümüzün bu denli ilgi görmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. 7 Kasım’a kadar açık kalacak olan sergiye ilişkin bilgi veren New East Foundation Başkanı Atılgan Bayar, Emevi döneminden bugüne gelen 10 bin parçalık bir tekke eşyaları koleksiyonuna ulaşabilecekken sadece son 100 yıldakileri getirebildiklerini belirterek, “Eserlerin başına bir şey gelmemesi için yurtdışına çıkarma prosedürleri yüzünden burada sadece son 100 yılı sergileyebiliyoruz” dedi.

Aynı zamanda Türk kültürü ile Batı kültürünü tanıştırıp, ortaklaşa yeni ürünler çıkarmak için zeminler yaratmayı hedeflediklerini de belirten New East Foundation Başkanı Bayar, “Türk Dünyası Tekke Objeleri sergisi, bu çalışmaların ilki oldu. İtalyan sanatçılar, buradaki objelerden esinlenerek, önümüzdeki günlerde eserler yapmaya başlayacak ve moda endüstrisinde de Türk tekke objeleri esintilerini görebileceğiz” diye konuştu.

Sonraki Haber

TİKA'dan Makedonya Hakimler Yüksek Kurulu'na Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Makedonya Adalet Kurumları Kurumsal Kapasite Geliştirme Programları kapsamında, Makedonya Cumhuriyeti Hakimler Yüksek Kurulu’na yazıcı ve bilgisayardan oluşan teknik donanım desteği verildi. TİKA, Makedonya’ya yönelik gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam...