Haberler

12 Mayıs 2023

Türk Hekimler, Benin’de Sağlık Taraması Gerçekleştirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Can Veren Eller Derneği iş birliğinde Benin’de poliklinik hizmetleri, sünnet operasyonları ve diş tedavileri gerçekleştirildi.

Afrika kıtasında ihtiyaç duyulan sağlık operasyonlarını gerçekleştirmek, sağlık hizmetlerinin kapasitesini artırmak, yerel doktorları eğitmek, sağlıkta kullanılan yeni teknikleri öğretmek ve ülkeler arası dostluk ilişkilerini geliştirmek amacıyla gerçekleştirilen çalışmalar devam ediyor.

Bu kapsamda TİKA ve Can Veren Eller Derneği tarafından Benin’in başkenti Porto Novo’ya 31 kilometre uzaklıktaki Adjohoun kasabasında bulunan TİKA Sağlık Merkezi’nde dâhiliye, kadın hastalıkları, doğum, çocuk sağlığı ve hastalıkları, üroloji ve diş branşlarında muayene ve tedaviler gerçekleştirildi.

4 gün süren sağlık taramasında gerçekleştirilen tüm tıbbi müdahaleler yerel hekim ve hemşireler ile birlikte yapıldı. Beninli sağlık personellerine cerrahi ve sterilizasyon konularında eğitimler verildi.

Program kapsamında 543 cerrahi müdahale gerçekleştirilirken yaklaşık 1800 muayene ve 200 diş tedavisi yapıldı.

Yerel makamlar ile Can Veren Eller Derneği bölgede gerçekleştirilen organizasyonlara katkılarından dolayı TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Sonraki Haber

TİKA’dan Ljuboviç Eğitim Merkezine Sera Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’da faaliyet gösteren “Ljuboviç” Eğitim Merkezine, iş ve uğraşı terapisinde kullanılmak üzere sera kuruldu. TİKA tarafından “Ljuboviç” Eğitim Merkezinde uygulanan iş ve uğraşı terapisi kapsamında...