Haberler

08 Mayıs 2023

“Türk İslam Kültür Mirası Olarak Balkanlar’da Bektaşilik Sempozyumu” Ankara’da Düzenlendi

Türk İslam Kültür Mirası Olarak Balkanlar’da Bektaşilik Uluslararası Sempozyumu Ankara’daki Milli Kütüphane Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türk Dünyası Parlamenterler Birliği ve Sakarya Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen “Türk İslam Kültür Mirası Olarak Balkanlarda Bektaşilik Uluslararası Sempozyumu” 26 Nisan 2023 tarihinde Ankara’da bulunan Millî Kütüphane Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Başkanı Nail Çelebi’nin açış konuşmaları ile başlayan sempozyum, Kültür ve Turizm Bakanlığı adına katılan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) Başkanı Serkan Kayalar’ın konuşması ile devam etti.

TİKA Başkanı Kayalar, “TİKA olarak Macaristan’da Gül Baba Türbesi Restorasyonu başta olmak üzere ilmi programlara destek olarak Balkanlar’da çeşitli alanlarda Bektaşilik mirasının yaşatılması adına bugüne kadar birçok önemli projeyi hayata geçirdik.” dedi.

ABD, İtalya, Bulgaristan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Rusya, Bosna Hersek, Özbekistan ve Kırgızistan’dan Ankara’daki sempozyuma katılan akademisyenler sundukları bildirilerde; “Balkanlarda Bektaşiliğin bugünü ve yarını, Balkanlardaki Bektaşiliğin tarihçesi, Balkan Bektaşilerinin kültürel yapısı, Balkan Bektaşilerinin dinî yapısı ve inanç biçimleri, Balkan siyasetinde Bektaşilik, Balkan kültüründe Bektaşilik, Türkiye-Balkan devletleri ilişkileri açısından Bektaşilik, Türk kültürü açısında Balkanlarda Bektaşilik, Balkan Müslümanları ve Bektaşilik konularını ele aldılar.

Sonraki Haber

TİKA ve TRT İş Birliğinde Somalili Gazetecilere Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ile Türkiye Radyo Televizyon Kurumunun (TRT) iş birliğinde, Somali’de "Radyoculuk ve Habercilik Eğitimi" programı düzenlendi. 30 Nisan - 4 Mayıs 2023 tarihleri arasında Somali’nin başkenti Mogadişu’da gerçekleştirilen program kapsamında...