Haberler

14 Ocak 2016

Türkçe TİKA Projesiyle Macaristan’da Seçmeli Ders Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de bulunan Obuda Lisesi’ne tam teşekküllü dil laboratuvarı Macaristan Ekonomi Bakanı Mihaly Varga’nın katılımı ile açıldı.  

Macaristan’da önemli projelere imza atan TİKA, projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda Macaristan’da farklı sektörlerde birçok projeyi hayata geçiren TİKA tarafından Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’de bulunan Obuda Lisesi’ne tam teşekküllü dil laboratuvarı kuruldu.

TİKA tarafından yaptırılan yabancı dil laboratuvarının açılışı 1878 yılında kurulan ve Macaristan’ın en köklü okullarından birisi olan Obuda Lisesi’nde Macaristan Ekonomi Bakanı Mihaly Varga’nın katılımı ile gerçekleştirildi.

Programa Macaristan Ekonomi Bakanı Mihaly Varga’nın yanısıra Devlet Okulları Yönetim Kurulu Budapeşte III Eğitim Bölgesi Müdürü Ilona Zsuzsanna Tamas, Budapeşte III Bölge Belediye Başkan Yardımcısı Viktoria Kelemen, Macaristan’lı ünlü Türkolog Prof. Dr. Pal Fodor’un eşi Erzsebet Fodorne Jaborcsik, TİKA Budapeşte Koordinatörü Havva Pınar Özcan ve öğrenci aileleri temsilcisi Erika Pinterne Brecsok katıldı. 

Öğrencilere rahat bir ortamda dil öğrenme imkânı sağladığı için TİKA’ya teşekkür ederek konuşmasına başlayan Ekonomi Bakanı Mihaly Varga, son 25 senede Obuda Lisesi’nde yapılan en önemli projelerden birisinin TİKA desteğiyle gerçekleştirilmiş olduğunu söyledi. Obuda Lisesi’nde yapılan bu proje ile Macaristan’da bir ilkin gerçekleştiğini ilk kez Macar devlet okullarından birisinde öğrencilere seçmeli Türkçe dersi verilmeye başlanacağını belirten Ekonomi Bakanı Varga, TİKA’nın faaliyetlerinin iki ülke ilişkilerinde yaşanan dostluk ve ilerlemenin sembolü olduğunu ifade etti.

Tarihi eserlerin korunması konusundaki işbirliğine dikkat çeken Ekonomi Bakanı Varga, bu yıl içerisinde Budapeşte, Pecs ve Szigetvar’daki Türk tarihi eserlerinin restorasyonunun gerçekleştirileceğini söyledi.  Konuşmasında öğrencilere de seslenen Ekonomi Bakanı Varga, en az iki yabancı dil bilmenin ve çok bilinen diller dışında yaygın olmayan dillere de ulaşabilmenin önemli olduğunu belirtti. Türkçe’den örnek veren Ekonomi Bakanı Varga, 80 milyonluk Türkiye dışında Orta Asya’da da Türkçe konuşulduğunu, aynı şekilde Batı Avrupa ve Almanya’da Türkçe konuşan büyük bir azınlığın olduğunu ifade etti. Çocukluğunda memleketinde Kıpçak Türkçesinde şiirler okuduklarını, ancak bu şiirlerin Kıpçak Türkçesi olduğunu çok sonraları öğrendiğini belirten Ekonomi Bakanı Varga, Türkler ve Macarlar arasındaki akrabalık bağlarına vurgu yaptı.  

TİKA’nın desteği ile ilgili konuşan Obuda Lisesi Müdürü Jozsef Szücs , Neil Armstrong’un bir sözünü alıntılayarak, ’’Söz konusu projenin eğitim açısından küçük bir adım olabilir, ancak bizim okulumuz için çok büyük bir adım” dedi. Obuda Lisesi Szücs, ayrıca dil laboratuvarının öğrencilerinin kapasitesini artıracağını belirterek üniversite kazanan ve yabancı dil alanında kendisini geliştirmek isteyen öğrencilerin sayılarında artış beklediklerini kaydetti.  

TİKA Budapeşte Koordinatörü Özcan ise konuşmasında Obuda Lisesi ile gerçekleştirilen işbirliğinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek işbirliğinin artarak süreceğini ifade etti. T.C. Macaristan Büyükelçiliği Birinci Müsteşarı Alattin Temür ise son yıllarda siyaset, ekonomi, kültür ve kalkınma alanlarında iki ülkenin ilişkilerinin hızla gelişmekte olduğunu belirtti.

TİKA, proje çerçevesinde okulun dil laboratuvarı olarak kullanılan sınıfının baştan sona onarımını ve donanımını gerçekleştirilerek tam teşekküllü bir yabancı dil laboratuvarı kurdu. Sınıfta etkin bir şekilde yabancı dil öğrenmek için özel bilgisayar ve kulaklıklar ile akıllı tahta ve projeksiyon makinesi temin edildi. TİKA desteğiyle kurulan laboratuvar sayesinde Obuda Lisesi ilk akıllı tahtasına da kavuşmuş oldu.   

Sonraki Haber

TİKA Somali’de Eğitim Faaliyetlerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Somali’nin başkenti Mogadişu’da Al-Miftah Agricultural Primary & Secondary School’a malzeme ve ekipman desteğinde bulunuldu. TİKA Somali’de eğitim alanında yaptığı faaliyetlerle savaşın ve yoksulluğun mağdur ettiği çocukların daha...