Haberler

17 Ekim 2023

Türkiye’den Pakistan’a Sağlık Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA), Pakistan’ın en büyük, Sindh eyaletinin tek çocuk hastanesi olan Ulusal Çocuk Sağlığı Enstitüsü bünyesinde kurduğu ve modern ekipmanlarla donattığı ameliyathane hizmete açıldı.

Ameliyathanenin açılış törenine, Sindh Hükümeti Sağlık Bakanı Dr. Saad Khalid Niaz, T.C. Pakistan Büyükelçisi Dr. Mehmet Paçacı, T.C. Karaçi Başkonsolosu Cemal Sangu ve TİKA Karaçi Koordinatörü Halil İbrahim Başaran katıldı.

Törende konuşan Sindh Hükümeti Sağlık Bakanı Niaz, başkenti Karaçi olan Sindh eyaletindeki sağlık sektörünün geliştirilmesine yönelik istikrarlı uygulamaları nedeniyle TİKA'ya şükranlarını sundu.

İki ülke arasında uzun süredir devam eden dostluğun altını çizen Büyükelçi Paçacı, her iki ülkenin de zorlu zamanlarda birbirlerine "sarsılmaz destek" gösterdiğini dile getirdi.

TİKA'nın 150'den fazla ülkede gerçekleştirdiği çalışmaları takdir ettiğini belirten Paçacı, Türkiye Maarif Vakfı Okulları ve Yunus Emre Enstitüsü tarafından da devam ettirilen projelerin Pakistan ile ilişkileri güçlendirdiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından, TİKA tarafından kurulan ameliyathane Bakan Niaz ve Büyükelçi Paçacı’nın açılış kurdelesini kesmesiyle hizmete açıldı.

Açılışın ardından Bakan Niaz ve Büyükelçi Paçacı, beraberindeki heyet ile birlikte yoğun bakım ünitesini ziyaret ederek TİKA tarafından hazırlanan hediyeleri çocuklara dağıttı.

TİKA’nın sağlık projeleri hakkında

TİKA, İslamabad ve Karaçi’de bulunan ofisleriyle 2010 yılından bugüne Pakistan genelinde 80’den fazla sağlık projesi gerçekleştirdi. Sindh eyaletinde thalessemia, katarakt, dudak ve damak yarığı gibi hastalıkların tedavisi için gerçekleştirdiği sağlık projeleri ile birlikte 7 önemli sağlık projesini hayata geçiren, son olarak bu yıl Koohi Goth Kadın Hastanesi ile iş birliğinde 100 sağlık çalışanına yenidoğan işitme tarama alanında eğitim gerçekleştiren TİKA, Karaçi ve Hyderabad’da bulunan 5 hastaneye yenidoğan işitme tarama cihazı desteği sağlamıştı.

 

Sonraki Haber

TİKA Karadağ’da Sağlık Alanındaki Desteklerine Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) destekleriyle Karadağ’da  “I. Uluslararası Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Kongresi”  düzenlendi. Karadağ Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Uzmanları Derneği ev sahipliğinde Budva’da düzenlenen “I. Uluslararası Anesteziyoloji ve Yoğun Bakım Kongresi”nde...