Haberler

29 Temmuz 2020

Türkiye’den Tacikistan Sağlık Bakanlığı’na Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), cenaze nakil işlemlerinde kullanılmak üzere Türkiye’de özel olarak imal edilen 2 adet aracı Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na temin etti.

Araçlardan bir tanesi Duşanbe şehri içindeki cenaze nakil işlemlerinde kullanılmak üzere Duşanbe Belediyesi altında faaliyet gösteren Duşanbe Şehri Sağlık Müdürlüğü’ne teslim edildi. Diğer araç ise, Duşanbe şehri dışındaki bölgelere yapılacak cenaze nakil işlemlerinde kullanılmak üzere Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na teslim edildi.

Cenaze nakil işlemleri için özel olarak imal edilmiş olan ve Türkiye’de yaygın olarak kullanılan cenaze nakil araçlarının Tacikistan’da yaygınlaştırılması için hayata geçirilen proje ile Belediye ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilen hizmetin kalitesinin arttırılması hedefleniyor.

Türkiye’de imal edilen ve aynı anda 4 adet cenaze nakledebilen araçlar, soğutuculu bölümleri sayesinde uzak mesafelere nakli mümkün kılıyor. Çift kabinli olarak imal edilen araçlar, aynı zamanda vefat eden kişinin birinci derece yakınlarının da aynı araçta yolculuk edebilmesine olanak sağlıyor. Tacikistan’da nakil işlemlerinde ambulansların kullanılmasından dolayı sağlık hizmetlerinde aksamalar yaşanıyor.

Tacikistan Cumhuriyeti Sağlık ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen teslim törenine Sağlık Bakanı Jamoliddin Abdullozoda, TİKA yetkileri ve Duşanbe Belediyesini temsilen  Duşanbe Şehri Sağlık Müdürü Hushvaht Sharifzo da katıldı. Törende kısa bir konuşma yapan Sağlık Bakanı Abdullozoda, gerçekleştirilen projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sharifzo, desteklerinden dolayı TİKA’ya teşekkür etti.

Sonraki Haber

TİKA Kurban Bayramında Bangladeşli Sokak Çocuklarını Unutmadı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kurban Bayramı dolayısıyla 109 kız ve 91 erkek, toplam 200 sokak çocuğuna tam takım bayram kıyafeti ve okul çantası dağıttı. Bangladeş basınına göre Dakka sokaklarında yaklaşık 700.000 çocuk...