Haberler

06 Kasım 2015

Türkiye’nin 2014 Kalkınma Yardımları Yüzde 47 Arttı

2014 yılında Türkiye’nin resmi kalkınma yardımları, özel akımlar dahil toplam yardım miktarı bir önceki yıla oranla yüzde 47,3’lük artışla 6,4 milyar dolara çıktı.

Kalkınma yardımlarının dağıtımını Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) eşgüdümüyle yürüten Türkiye’nin, 2014 yılında resmi ve özel kalkınma yardımlarının toplamı 2013 yılına kıyasla yüzde 47,3’lük artışla, 6 milyar 403 milyon dolara ulaştı. Uluslararası alanda insani yardımlarda öncü ülke konumuna yükselen Türkiye’nin, 2014 yılında gerçekleştirdiği resmi kalkınma yardımlarının (RKY) toplam miktarı ise bir önceki yıla kıyasla yüzde 8,6’lık bir artışla 3 milyar 591 milyon dolara ulaştı.

Günümüzde devletlerarası işbirliğini geliştirmede en önemli unsurlarından biri olarak değerlendirilen kalkınma yardımları, gelişmekte olan ülkelerin kalkınma süreçlerine destek olmak ve acil problemlerine çözüm bulmak amacıyla yapılan ayni veya nakdi yardımları ve yatırımları kapsıyor. Türkiye, 2002 yılında 85 milyon dolar olan resmi kalkınma yardımı miktarını 2014 yılında 3,591 milyon dolara çıkardı.

En büyük pay acil insani yardımlarda

Türkiye’nin 2014 yılında yaptığı Resmi Kalkınma Yardımlarının %48’ini insani yardımlar oluşturdu. Bu miktarın büyük bir kısmı ise Suriyeli misafirlere yapılan yardımlar oldu. Bu kapsamda, 2014 yılında ülkemize gelen Suriye ve Afganistan ile Afrika, Asya ve Ortadoğu ülkelerinden gelen misafirler için toplamda 799,52 milyon dolarlık bir yardım yapıldı. Bu yardımların 683,57 milyon doları Suriyeli misafirlere ayrılırken, Afgan ve Afrikalı misafirler, söz konusu yardımlardan en fazla yararlanan gruplardan oldu.

Kalkınma yardımları büyük pay Orta Doğu bölgesine

Türkiye’nin 2014’te yapılan iki taraflı resmi kalkınma yardımlarında ağırlık, önceki üç yılda olduğu gibi Orta Doğu bölgesinde. Suriyeli misafirlere yapılan yardımlarla büyüyen bu miktar, 2,5 milyar doları aştı. 2014 yılında Türkiye’nin en fazla kalkınma yardımı yaptığı ikinci bölge 486,6 milyon dolarlık bir oranla Güney ve Orta Asya Bölgesi olurken, bunu 383,3 milyon dolarla Afrika bölgesi ve 133,8 milyon dolarla Balkanlar ve Doğu Avrupa bölgesi izledi. 2014 yılında ülkeler temelinde Türkiye’nin resmi kalkınma yardımlarından en çok yararlanan ülkelerin başında Suriye gelirken, onu Tunus, Kırgızistan, Somali ve Filistin izledi.

Az gelişmiş ülkelere yönelik yardımlarda büyük artış

2008 yılından 2014 yılına kadar en az gelişmiş ülkelere yönelik yapılan yardımlar 1,5 milyar dolara ulaştı.  Bu kategoride en çok yardım yapılan ülkeler ise sırasıyla Somali, Afganistan, Yemen ve Sudan oldu.

Doğrudan Yatırımlar

Türkiye’nin sermaye ihracı, önceki yıllardaki gibi Güney ve Orta Asya Bölgesinde yoğunlaşmakla beraber, Afrika’dan Latin Amerika’ya, Avrupa’dan Uzak Doğu’ya pek çok bölgede etkili oluyor. 2014 yılında Azerbaycan’a enerji alanında yapılan 1 milyar 926 milyon dolarlık yatırım ise Türkiye’nin en dikkat çekici yatırımı olarak göze çarpıyor.

Türk Sivil Toplum Kuruluşlarının Yardımları

2014 yılında Türk Sivil Toplum Kuruluşları (STK) tarafından gerçekleştirilen kalkınma yardımları toplamı 368,28 milyon dolara ulaştı. STK’ların yoğun olarak faaliyet yürüttüğü ülkeler arasında Suriye’nin yanı sıra, Filistin, Somali ve Bosna Hersek yer alıyor.  

Sonraki Haber

TİKA Hırvatistan’da Selzedelerin Yaralarını Sarmaya Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) 2014 yılı Mayıs ayında yaşanan sel felaketinden etkilenen Hırvatistan’ın Gunja kentinde gerçekleştirdiği projelerle selzedelerin yaralarını sarmaya devam ediyor. TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu...