Haberler

20 Eylül 2017

Türkiye’nin Balık Yetiştiriciliği Tecrübesi Kardeş Ülke Pakistan’a Aktarılıyor

Türkiye’nin Balık Yetiştiriciliği Tecrübesi Kardeş Ülke Pakistan’a Aktarılıyor

Pakistan’ın Khayber Pakhtunkhwa Eyaleti Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkilileri Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) desteği ile Türkiye’ye çalışma ziyareti gerçekleştirerek balıkçılık konusunda Türkiye’nin tecrübeleri hakkında bilgi aldı.

Khayber Pakhtunkhwa Eyaleti Tarım ve Hayvancılık Bakanlığında görevli üst düzeyli bürokratlardan oluşan heyette Pakistan’ın Khayber Pakhtunkhwa Eyaleti Başbakanı Özel Asistanı ve Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mohibullah Khan, Müsteşar Yardımcısı Shaukat Ali, Hayvancılık ve Mandıracılık Gelişimi Genel Müdürü Mohammad Sher, Balıkçılık İşleri Genel Müdürü Mohammad Diyar, Balıkçılık İşleri Genel Müdür Müşaviri Syed Hidayat Shah, Balıkçılık İşleri Genel Müdür Yardımcısı Mohammad Arshad Aziz ve Balıkçılık ve Peşaver Kooperatifler Bölümü Birim Sorumlusu Ahmad Mir yer aldı.

Resmi temaslarına TİKA’yı ziyaret ederek başlayan heyeti, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin ve Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun kabul etti. Heyet üyelerinden Khayber Pakhtunkhwa Eyaleti Başbakanı Özel Asistanı ve Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mohibullah Khan görüşmede, Türkiye’de olmaktan büyük onur duyduğunu belirterek kendi bölgelerinde Türklerden “kuzenlerimiz” şeklinde bahsedildiğini belirtti. Khayber Pakhtunkhwa Eyaletinin Pakistan’da balıkçılık konusunda elverişli iklim şartlarına sahip nadir bölgelerden olduğunu ifade eden Bakan Khan, bazı üretim tesisleri olmakla birlikte bu alanda yeni olduklarını belirterek saklama koşulları ve işleme tesislerinin bulunmaması gibi nedenlerle üretimlerinin büyük bir oranının zayi olduğunu söyledi. Ülkemizde kullanılan ve balık üretiminde belirgin artış sağlayan kafes sisteminin de ülkelerinde bulunmadığını vurgulayan Bakan Khan, ülkemizin balıkçılık konusundaki tecrübelerinden yararlanarak kendi ülkelerinde de benzer bir model uygulamak istediklerini ifade etti.

Pakistan’ın Türkiye ve Türkler için çok özel bir yeri olduğunu belirterek konuşmasına başlayan TİKA Başkan yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, gerek ülkemizin balıkçılık konusundaki tecrübelerinin paylaşımı, gerekse de teknik altyapı desteği konusunda işbirliğine açık olduklarını belirtti. Doğu ve Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Dr. Rahman Nurdun ise ülkemizdeki ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliğinde gerekli desteğin verilebileceğini ifade etti.

TİKA’daki temaslarının ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını ziyaret eden Pakistan heyeti, Pakistan ve özelde Khayber Pakhtunkhwa Eyaletinin balıkçılık konusunda mevcut durumunu anlatan bir sunum gerçekleştirdi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğünde ülkemizin balıkçılık sektöründe son yıllarda göstermiş olduğu gelişmeler ve ulaşmış olduğu seviye hakkında bilgilendirilen heyet, sonrasında Fethiye ve Bodrum’u ziyaret ederek tatlı ve tuzlu su balık yetiştiriciliği tesislerini yerinde görme imkânı buldu. Heyet, İstanbul’daki kültürel programın ardından ülkesine döndü.

Sonraki Haber

TİKA Karadağ’da Zeytinyağı Üretim Tesisi Kuruyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Karadağ’ın Ulçin şehrinde “Balkanlar ve Doğu Avrupa Ülkeleri Gıda ve Yaşam Güvenliği Destekleme Programı” kapsamında bir zeytin işleme tesisi kurulması için çalışmalara başladı. TİKA tarafından 2015 yılında başlayıp...