Haberler

03 Nisan 2020

Türkiye’nin Koronavirüs ile Küresel Çapta Mücadelesi Gürcistan’da Devam Ediyor

Gürcistan’da “Evde Kal” Sosyal Kampanyası kapsamında Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteğiyle yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadele için kamu görevlilerine ve medya çalışanlarına online eğitimler verilmeye başlandı. 

Gürcistan’da hızlı yayılış gösteren yeni koronavirüs hastalığına karşı mücadele kapsamında kamuoyunda yürütülen sosyal kampanya kapsamında TİKA ile Gürcistan’ın önder sivil toplum kuruluşlardan Gürcistan Stratejik Analiz Merkezi işbirliğinde “Evde Kal” sloganı altında online eğitimlerin dizisine başlandı.

 İlk ders Sağlık Politikası Uzmanı Doktor Sergo Chıkhladze tarafından “Kamu Sağlığı Güvenliği ve Olağanüstü Hallerin Yönetimi” alanında verildi. Dr. Chikhladze eğitim kapsamında katılımcılara COVID-19 hastalığı, dünyada ve ülkede yayılışı, riskler ve alınması gereken tedbirler konusunda detaylı bilgi verdi. 100’e yakın kamu görevlisi, medya mensubu ve araştırmacının katıldığı eğitimin son bölümü soru-cevap şeklinde devam ederek koronavirüsle ilgili son gelişmeler, olağanüstü hal, karantina ve  ülke genelinde uygulanan çeşitli kontrol ve hastalık önleme mekanizmaları konusunda sonuç odaklı değerlendirmeler yapıldı. Eğitime katılanlar zor günlerde yanında oldukları için Türk Halkına ve Türkiye Cumhuriyetine teşekkürlerini iletti.

2013 yılından beri TİKA tarafından desteklenen  Gürcistan Genç Kamu Görevlileri Eğitim Organizasyonu (Atatürk Liderlik Eğitimi Projesi) Gürcistan Stratejik Analiz Merkezi (GSAC) işbirliğinde başarılı bir şekilde devam ediyor. Program kapsamında 2013-2019 yıllarında 171 kamu görevlisi, siyasi kurum, medya mensubu ve genç araştırmacılara yönelik 1 yıl boyunca eğitim verildi. Eğitim programının 2020-2021 eğitim öğretim yılında gerçekleştirilmekte olan 8.aşaması da yine TİKA desteğiyle hayata geçiriliyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Yemen'deki sağlık çalışanlarına Kovid 19 eğitimi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele için Yemen'in güneyindeki Aden kentinde sağlık çalışanlarına eğitim vermeye başladı TİKA Yemen Ofisi Koordinatörü Abdullah Sarı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ajansın ildeki 8...