Haberler

23 Kasım 2016

“Türkiye’nin Mülteciler Konusundaki Tecrübesinden Faydalanmak İstiyoruz”

BM Yakın Doğu’daki Filistinli Mülteciler için Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Genel Komiseri Pierre Krähenbühl​ ve beraberindeki heyet TİKA’yı ziyaret ederek, TİKA Başkanı Serdar Çam ile görüştü.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye’ye gelen UNRWA Genel Komiseri Pierre Krähenbühl ve beraberindeki heyet, mülteciler ile ilgili kurumlar ve Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın ardından TİKA Başkanı Serdar Çam’ı ziyaret etti.

Filistin ve çevresindeki ülkelerde bulunan beş milyon Filistinli mülteci için yardım çalışmaları yürüten UNRWA’nın Genel Komiseri Pierre Krähenbühl temaslarında, Türkiye’nin krizlere cevap verme kapasitesine hayran kaldığını ifade etti. Krähenbühl: “Türkiye tek başına 3 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapıyor. Biz 5 ülkeye yayılmış olan 5 milyon Filistinli mülteciye hizmet ediyoruz. Türkiye son beş yılda mülteciler ile ilgili çok önemli tecrübeler edindi. Mülteciler konusunda Türkiye’nin tecrübelerinden istifade etmek istiyoruz” dedi.

“Türkiye Filistin Davası’nı dünya gündeminde tuttu”

Geçmişte TİKA ile Ürdün ve Lübnan’da Filistinli mülteciler ile ilgili ortak yardım faaliyetleri yürüttüklerini ve bundan dolayı memnuniyetini dile getiren Krähenbühl, TİKA ile işbirliğini artırmak istediklerini belirterek, Türkiye’nin Filistin Davası’na olan katkılarını şu sözler ile vurguladı: “Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ile görüşmemizde kendisi Filistin dendiğinde Türk insanının kalbinin daha hızlı attığını ifade etti. Ben de Türkiye ziyaretimde bunun doğruluğunu gözlemledim. Türkiye Filistin Davası’na itibar kazandırdı. Filistin Davası’nı dünya gündeminde tuttu” diye kaydetti.

Batı Şeria ve Gazze’de bugün en önemli problemin işsizlik olduğuna dikkat çeken UNRWA Genel Komiseri Krähenbühl, Gazze’ye uygulanan ambargonun Gazzelilerin hayatını zorlaştırdığını ve normalleşmeyi engellediğini belirtti.

“5 milyon Filistinli Mülteci de Batı’ya göç ederse ne yapacaksınız?”

“Bugün Suriyeli mülteciler konusunu konuşuyoruz ancak 50 yıldır süren bir Filistinli mülteciler sorunu var” diyen Krähenbühl, bu sorunun Batı’yı ilgilendiren yönüne işaret ederek: “Ben uluslararası kuruluş başkanlarına şunu hep söylüyorum. Bugün Suriyeli mültecilerin Batı ülkelerine göç etmesinden korkuyoruz ama ülkelerinde siyasi çözüm umudunu yitiren 5 milyon Filistinli mülteci de Batı’ya göç etmek isterse ne yapacaksınız?” diye konuştu.

Görüşmede UNRWA’nın Filistinli mülteciler için yürüttüğü faaliyetlerden ötürü memnuniyetini dile getiren TİKA Başkanı Serdar Çam, çalışmaları için Krähenbühl’e teşekkürlerini iletti. TİKA’nın bugün 150’den fazla ülkede kalkınma yardımı faaliyeti yürüttüğünü belirten Çam: “Ülkemizde ve çevremizde yaşanan bunca sıkıntıya rağmen krizlerden etkilenen bölgelere yardım etmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

“Batılı dostlarımız Filistin ve Ortadoğu’yu çok iyi anlayamıyor. Şu an yaptıkları şey bugünün sorunlarını gelecek nesillere havale etmek” diyen Çam: Gazzeliler müteşebbis bir ruha, dışarıdan yardım almayı sevmeyen bir yapıya sahip. Sadece önlerindeki engellerin ve Gazze’ye uygulanan ambargonun kalkması yeterli. Biz TİKA olarak Gazze’de model olabilecek bir zeytinyağı üretim tesisi kurduk” açıklamasını yaptı.

UNRWA Genel Komiseri Pierre Krähenbühl’e Cumhurbaşkanlığı tarafından hazırlanan 15 Temmuz Bilgilendirme Setlerinden ve TİKA’nın Kudüs adlı prestij kitabını hediye eden TİKA Başkanı Serdar Çam, TİKA’nın gerek Filistin’de gerekse çevre ülkelerde yaşayan Filistinli mültecilere yardım konusunda işbirliğine hazır olduğunu vurguladı.

Sonraki Haber

TİKA'dan Romanya'da Engelli Çocuklara Yardım Eli

Engelli insanlara saygının insanlığa saygı olduğu ve engellileri yok saymanın insanlığı yok saymak olduğu felsefesi ile hareket eden Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Romanya’da engelleri kaldırmaya yönelik 3 projeyi hayata geçirdi. TİKA’nın Bükreş’te...