Haberler

28 Kasım 2019

Türkiye’nin Terörle Mücadele Tecrübesi TİKA ile Dost Ülkelere Aktarılıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türkiye Adalet Akademisi iş birliğinde Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Moğolistan ve Ukrayna Kırım Özerk Cumhuriyeti hakim ve savcılarına yönelik "Terörizm ve Örgütlü Suçlarla Mücadele Çalıştayı" düzenlendi.

Çalıştay kapsamında 5 ülkeden katılan hakim ve savcılara, terörizm ve örgütlü suçlar konusunda akademisyen, hakim, savcı, emniyet mensubu konuşmacılar tarafından seminerler verildi.

28 hakim ve savcının katıldığı Çalıştay’ın açılış programına katılan Adalet Bakan Yardımcısı Cengiz Öner “Türkiye yaklaşık 40 yıldır terörle etkin mücadele yürütüyor, dolayısıyla gerek polisimizin gerekse hakim savcılarımızın ciddi bir uzmanlığı oluştu. Türkiye önemli bir ülke. Terör sadece ülkeden değil dışarıdan da besleniyor. Biz o yüzden terörün sadece bir ülkenin mücadelesiyle, terör örgütlerinin topraklarında faaliyet gösterdiği ülkelerle değil tüm dünyanın ortak çabasıyla sonuç bulacaktır.” dedi.

Türkiye Adalet Akademisi Başkanı Muhittin Özdemir de Türkiye'nin adalet sisteminde güçlü değerler üreten bir ülke olduğunu vurgulayarak, "Terörizm, örgütlü suçlar, kara paranın aklanması, uyuşturucu gibi uluslararası boyuta ulaşan suçlarla çok etkin bir mücadele sistemini Türkiye kurmuştur. Kamuoyuna yansıyan uluslararası büyük uyuşturucu ve terör operasyonları yapılmıştır. Bu tecrübenin dost ülkelerle paylaşılmasının terörle mücadele konusunda önemli katkılar sunacağına inanıyoruz.” dedi.

TİKA, Adalet Hizmetleri Eğitim Programı kapsamında Adalet Akademisi işbirliğiyle hakim ve savcılara yönelik yıl boyunca çeşitli eğitim programları düzenliyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Gazze Saldırısında Zarar Gören 1100 Aileye Yardım

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Gazze'deki Filistin Sosyal Kalkınma Bakanlığının iş birliğinde Gazze Şeridi'ne düzenlenen son saldırılardan etkilenen Filistinli 1100 aileye 500 gıda kolisi, 500 yastık, 500 yatak, 300 çanta mutfak malzemesi, 300...