Haberler

18 Eylül 2015

Türkiye Azerbaycan Onkoloji Günleri TİKA Desteğiyle Bakü’de Gerçekleştirildi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Milli Onkoloji Merkezi ve Türk Tıbbi Onkoloji Derneği işbirliği ile 1. Türkiye- Azerbaycan Onkoloji Günleri Projesi Türkiye ve Azerbaycan’dan 150 doktor ve uzmanın katılımı ile Bakü’de gerçekleştirildi.

TİKA’nın öncelikli faaliyet alanları içerisinde eğitim, sağlık ve sosyal altyapıların güçlendirilmesi gibi doğrudan toplum hayatına etki eden sektörler öne çıkıyor.  Bu önceliklerin kesişim alanlarından birisi olarak sağlık ve günümüzün yaygın hastalığı olan kanser ve onunla mücadelesi, muayenesi ve tedavisi öne çıkıyor.

Bu kapsamda TİKA, Azerbaycan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Milli Onkoloji Merkezi ve Türk Tıbbi Onkoloji Derneği işbirliği ile “1. Türkiye- Azerbaycan Onkoloji Günleri Projesi” Türkiye ve Azerbaycan’dan 150 doktor ve uzmanın katılımı ile yapıldı. Programın açılış kısmında konuşan TİKA Bakü Program Koordinatörü Mustafa Haşim Polat, Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Gökhan Demir, Programın Bilimsel Başkanları Necati Alkış ve Azad Kerimli projenin sağlık alanında çok önemli bir nokta olduğunu belirttiler.

Etkinlik kapsamında, onkoloji hastaların muayene ve tedavisi uygulanan modern bilgi ve teknolojilerin ele alınması ve Türkiye ve Azerbaycan başta olmak üzere gelecekte Türk Dünyası onkoloji doktorlarının birleşeceği bir platformun tesis edilmesi tartışıldı.

1.Türkiye- Azerbaycan Onkoloji Günleri kapsamında, lenfoma, kolorektal kanserler, meme kanseri, baş boyun kanseri, akciğer kanseri, jinekolojik kanserler konularında oturumlar düzenlendi. Oturumlar Türkiye- Azerbaycan doktorları tarafından ve hasta sunumları yapıldı. Vakalar üzerine tartışma ve müzakerelerde bulunuldu. Onkoloji hastalarının muayenesi ve tedavisi alanında bilgi ve deneyim paylaşımı, işbirliğinin imkânlarının artırılması konuları ele alındı.

Başta Türkiye ve Azerbaycan olmak üzere tüm Türk Dünyası onkoloji kurumları ve doktorları arasında sürdürülebilir ve verimli işbirliğinin amaçlayan etkinlikte, çalışmanın ilerleyen aşamalarında Türkiye- Azerbaycan Onkoloji Günleri’nin devamlı olarak düzenlenmesi hususunda görüş birliğine varıldı. Belirli somut konularda Türkiye ve Azerbaycan’da uygulanacak eğitimler planlandı.

Sonraki Haber

TİKA'nın Irak'taki Yardımları Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Telaferli Türkmenlerin yaşadığı Kerkük'e 25 kilometre mesafedeki Yahyava Kampı'nda kalan 25 kadına dikiş makinesi ve 125 kişiye kumaş yardımında bulundu. TİKA, faaliyet gösterdiği ülkelerde gerçekleştirdiği projelerle çalışmalarına devam...