Haberler

11 Şubat 2020

Türkiye, Belediyecilik Alanındaki Tecrübelerini Hırvatistan ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Türk Dünyası Belediyeler Birliği iş birliğinde Hırvatistan belediyelerine yönelik İstanbul’da bilgi ve tecrübe paylaşımı programı düzenlendi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) iş birliği kapsamında ilk defa Hırvatistan belediyeleri karşılıklı tecrübe paylaşımında bulunmak ve Türkiye’deki belediyecilik uygulamaları hakkında bilgi almak üzere Türkiye’yi ziyaret etti.

Zeytinburnu Belediyesi ziyareti ile başlayan ve saha gezileri ile devam eden programa, Hırvatistan Belediyeler Birliği Başkanı Martin Baričević ve genel sekreteri Mladen Puškarić, Darda Belediye Başkanı Anto Vukoje, Slatina Belediye Başkanı Denis Ostrošić ve Kostajnica Belediye Başkanı Dalibor Biščan katıldı. Türkiye’de olmaktan duydukları memnuniyeti dile getiren Hırvatistan belediye başkanları, iki ülke arasında yerel yönetimler konusunda gerçekleştirilen tecrübe paylaşımlarının kardeş belediyeler oluşturmak gibi birçok iş birliği imkânına da zemin hazırlayacağını vurguladılar.

Konuk heyet, bir haftalık program süresince Zeytinburnu, Bağcılar, Başakşehir, Sancaktepe, Beykoz, Üsküdar, Eyüpsultan ve Beyoğlu belediye başkanları ile görüştü.  Ziyaretler kapsamında sıfır atık projesi, yerel yönetimlerde kamu sağlığı ve dezavantajlı gruplara yönelik hizmetler, sosyal belediyecilik hizmetleri, atık toplama ve ayırma tesisleri, mesleki eğitim kursları gibi çeşitli konularda Türkiye’deki belediyelerin gerçekleştirdiği faaliyetler hakkında bilgi paylaşımı yapıldı. Program, gerçekleştirilen sertifika töreni sonrası sona erdi.

Sonraki Haber

Türk Doktorlardan Kırgızistan’da 300 Muayene ve 35 Ameliyat

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) destek verdiği ücretsiz tedavi projesini gerçekleştiren Yeryüzü Doktorları Derneği sağlık ekibi, Kırgızistan’da kulak, burun, boğaz ile genel cerrahi alanında yüzlerce hastayı muayene ederek 35 hastanın ameliyatını gerçekleştirdi. TİKA’nın desteğiyle Kırgızistan’a...