Haberler

27 Kasım 2020

Türkiye'den Bağdat'taki Abdulkadir Geylani Türbesi'ne Gavs ı Azam örtüsü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Bşkanlığı (TİKA) tarafından Bağdat’taki Abdulkadir Geylani Türbesi'ne 120 yılın ardından ilk defa İstanbul’da işlenen Gavs-ı Azam örtüsü hediye edildi.

Başkent Bağdat’taki Geylani Külliyesi’nde, Abdulkadir Geylani’nin 943. doğum yıl dönümü münasebetiyle tören düzenlendi. Tören her yıl yapılarak bir gelenek halini alan ve TİKA proje danışmanı Prof. Dr. Ahmet Sacit Açıkgözoglu'nun rehberliğinde İstanbul'da hazırlanan altın işlemeli sanduka örtüsünün Abdülkadir Geylani Hazretlerinin kabrine örtülmesi ile başladı.  Törene Iraklı yetkililerin yanı sıra TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Bülent Korkmaz ve Türkiye’nin Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız katıldı.  AA muhabirine açıklamalarda bulunan Korkmaz, "Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla başkanlığımız (TİKA) tarafından başlatmış olduğumuz bütün külliyenin restorasyon faaliyetlerini tamamladık." dedi. Korkmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu çalışmalar kapsamında kubbenin tamamen yenilenmesi ve iç tezyinatının tamamlanmasıyla avizesinin de Türkiye’deki Çamlıca Camisinin birebir aynısı olarak buraya uyarlanması, halılarının tamamen yenilenmesi, mihrap ve minberin Türkiye’de özellikle Sultan Abdülhamit dönemi replikalarının esas alınarak  yapılması ve Yıldız Sarayı’nda bulunan bir replika çeşmenin de buraya hediye edilmesi sağlandı. Aynı zamanda Gavs-ı Azam hazretlerinin Puşide olarak adlandırılan kabir örtüsünü İstanbul’da hazırlattık ve burada serim işlemini gerçekleştirdik.”

"Türkiye Cumhuriyeti devleti ve TİKA olarak, buradan asla elimizi çekmeyeceğiz." diyen Korkmaz, "Buranın şanı ve tarihine yakışır şekilde ziyaretçilerine hizmet verebilmesi için sürekli katkı sunmaya devam edeceğiz. Hazreti Seyyid Abdulkadir Geylani’nin Türkiye’de başta güneydoğu bölgesi olmak üzere tüm dünyada çok sayıda müntesibi bulunuyor." diye konuştu. Korkmaz, "Bizler de, hem onların gönüllerini hoş etmek hem de İslam tarihine büyük öğretmen olarak damgasını vurmuş Hazreti Geylani’ye layık bir iş yapmak için burada bulunuyoruz." ifadelerini kullandı. TİKA Ortadoğu ve Afrika Daire Başkanı Korkmaz, Bağdat’taki Geylani Külliyesi’nin açılışının 2021 yılının yarısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmasının planlandığını aktardı. Hazreti Geylani’nin doğum günü yıl dönümü dolayısıyla İslam coğrafyasına barış, huzur ve refahın gelmesi temennisinde bulunan Korkmaz,  Geylani Külliyesi yetkililerine restorasyon çalışmaları sırasındaki katkılarından dolayı teşekkür etti.

Abdülkadir Geylani Külliyesinin sorumlusu ve Abdulkadir Geylani Hazretlerinin hayattaki temsilcisi olan Seyyid Halit Mansur el Geylani de yaptığı konuşmada restorasyonunu tamamlayan TİKA'ya teşekkür ederek, Abdülhamid Han döneminden 120 sene sonra ilk defa Abdülkadir Geylani Hazretlerinin türbesinde kullanılan örtünün Türkiye'den geldiğini ifade ederek Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkürlerini sundu ve külliyenin açılış törenine katılmasını gönülden istediklerini vurguladı.

Sonraki Haber

Filipinlerin Kovid 19 ile Mücadelesine TİKA'dan Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Filipinlerin Kovid-19 salgınıyla mücadelesi kapsamında, Manila Belediyesi Başkanlığına yüz maskesi ve tıbbi koruyucu elbise üretiminde kullanılmak üzere 50 adet hızlı dikiş makinası ve ekipmanları desteğinde bulundu. 50 adet...