Haberler

28 Haziran 2016

Türkiye Dünyanın En Cömert Ülkesi Oldu

 

2016 Küresel İnsani Yardım Raporu’na göre Türkiye 2015 yılında milli gelire oranla en fazla insani yardım yapan dünyanın en cömert ülkesi oldu.  

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Türk Kızılay’ı gibi kurumları ile dünyanın neresinde olursa olsun mazlum ve mağdurların yaralarını saran Türkiye 3.2 milyar dolar ile Amerika’dan sonra dünyada en fazla insani yardım yapan 2. ülke oldu. Türkiye’yi İngiltere, AB kurumları ve Almanya takip etti.

2016 Küresel İnsani Yardım Raporu’na göre, 2015 yılında ABD’nin ardından en çok uluslararası insani yardım yapan ikinci ülke konumuna gelen Türkiye, 2015 yılında milli gelire oran bakımından % 0.37 ile dünyada en fazla insani yardım yapan ülke oldu. Dolayısıyla Türkiye milli gelire oran bakımından 2015 yılında en fazla yardım yapan dünyadaki en cömert ülke konumunda yer aldı.

İnsani Yardımlarda Geçen Yıla Göre Artış Sağlandı

Rapora göre dünyanın en fazla insani yardım yapan ülkesi olan Türkiye’nin yaptığı insani yardımlarda geçen yıla oranla % 31’lik bir artış yaşandı. 2014 yılında 2.4 Milyar ABD Doları olan Türkiye insani yardımları 2015 yılında %31’lik artış ile 3.2 milyar ABD dolarına ulaştı. 2013 yılı rakamı 1.6 milyar ABD dolarına kıyasla ise 2015 yılında 2 katı seviyesinde gerçekleşti. 2015 yılında milli gelire oran bakımından en fazla yardım yapan ülkeler olarak Türkiye’yi Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, İsveç, Lüksemburg takip etti. Rapora göre milli gelire oran bakımından en fazla yardım yapan ilk 3 ülkenin Müslüman ülkeler olduğu dikkat çekti. ABD ise, % 0.04 oran ile 19. sırada yer aldı.

2014 yılında dünyada gerçekleşen insani yardım tutarı 25,1 milyar ABD doları iken, 2015 yılında 28 milyar ABD doları gibi rekor bir seviyeye ulaştı. Türkiye’nin gerçekleştirdiği 3,2 milyar ABD dolarlık insani yardım, geçen yıl dünyada yapılan yardımın %11’ini oluşturuyor.

Yardımlar Suriye’ye

Dünyada en çok insani yardım ise 2 milyar ABD doları ile Suriye için yapıldı. Suriye’yi, 1,5 milyar ABD doları ile Güney Sudan, 1,16 milyar ABD doları ile Irak ve 1,16 milyar ABD doları ile Filistin izledi.

Türkiye, Suriye Krizi mağdurları için ilk günden bu yana din, dil, ırk ayrımı yapmadan yardımlarına devam ediyor. Bugün, dünyada en çok Suriyeli sığınmacıya ev sahipliği yapan ülke olan Türkiye; AFAD, Türk Kızılayı ve TİKA gibi kurumları ile Suriyeli sığınmacılara daha rahat bir hayat sunmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Nerede Mazlum Varsa Türkiye TİKA Eliyle Orada

Son 5 yılda, faaliyet coğrafyasını genişleten TİKA, bugün 54 ofisiyle 140’ı aşkın ülkede faaliyetlerine devam ediyor. Bu çerçevede faaliyet coğrafyasında tarımdan sağlığa, eğitimden idari sivil alt yapıların desteklenmesine kadar birçok alanda on binlerce projeyi hayat geçiren TİKA projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor. TİKA, dünyanın her neresinde olursa olsun ırk, dil, din ayrımı gözetmeksizin mazlumlara el uzatıyor.

Sonraki Haber

TİKA Çalışanları Kabil'de 250 Ailenin İftar Sofrasına Misafir Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Afganistan’da hazırladığı programda dört medya kuruluşu ve bir kadın sivil toplum örgütü ile işbirliği yaparak tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelerin iftar sofrasına misafir oldu. Misafir olunan ailelere yaklaşık...