Haberler

10 Haziran 2022

Türkiye “e Devlet” Tecrübesini Tanzanya ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) ve TÜRKSAT iş birliğinde Tanzanya’da e-Devlet Kurumundan 35 personele çevrimiçi “e-Devlet Sistemlerine Giriş Eğitimi” verildi.

Teknolojide yaşanan hızlı gelişim ve değişim vatandaşların devletten olan beklentilerini de artırmış durumda. Bu hızlı dönüşüm birçok devletin olabildiğince çok hizmeti dijital ortamda sunabilmesini beraberinde getiriyor. 21. yüzyıl dijital dönüşümüne hızla ayak uydurmayı başaran Türkiye, gelişmiş e-Devlet uygulamaları ve sağlam altyapısıyla birçok ülkeye örnek olmayı sürdürüyor.

Türkiye’nin e-Devlet’e geçiş aşamasında elde ettiği tecrübeler aktarıldı

Dijital dönüşüm sürecinde e-Devlet sisteminin hayata geçmesi ile birlikte elde edilen bilgi ve tecrübenin, dost ve kardeş ülkelerle paylaşılma süreci devam ediyor. Bu kapsamda, TİKA ve TÜRKSAT iş birliğinde Tanzanya’da Cumhurbaşkanlığına bağlı e-Devlet Kurumundan 35 personele çevrimiçi “e-Devlet Sistemlerine Giriş Eğitimi” verildi. Eğitim programında e-Devlet sürecine başarıyla geçmiş ülke incelemelerinin yanı sıra Türkiye’nin tecrübesi, e-Devlet organizasyon yapısı, iyi uygulama örnekleri ve siber güvenlik hakkında bilgi verildi.

Mvulla’dan TİKA’ya ve TÜRKSAT’a teşekkür

Programın kapanışında konuşan Tanzanya e-Devlet Kurumu Araştırma, İnovasyon ve Eğitim Daire Başkanı Dr. Jaha Mvulla, Türkiye gibi e-Devlet sürecini başarıyla yürüten bir ülkenin tecrübesinden faydalanma olanağı yakaladıkları için duydukları memnuniyeti dile getirdi. TİKA ve TÜRKSAT’a teşekkürlerini ileten Mvulla, eğitime ihtiyaç duydukları ileri seviye konularda Türkiye ile iş birliği yapmayı umut ettiklerini belirtti.

Eğitimin bir sonraki aşamasının Tanzanya’da yüz yüze yapılması planlanmaktadır.

Sonraki Haber

TİKA’dan Mindanao Adası’ndaki Çiftçilere Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığınca (TİKA) Müslüman nüfusun yoğunlukta olduğu Filipinler’in güneyinde bulunan Mindanao Adası’ndaki tarım kooperatiflerine, tarımsal araç gereç ve sebze tohumu hibe edildi. 2019 yılında Bangsamoro kurucu yasasının kabulü ile birlikte özerlik...