Haberler

19 Mart 2013

Türkiye ile Tunus Arasındaki Dev İşbirliğinde TİKA İmzası

Yasemin Devrimi’yle yenilenme dönemi yaşayan Tunus’a Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın (TİKA) desteğiyle emniyet ve belediyecilik hizmetlerinde kullanılmak üzere araç ve malzeme desteği verildi. Destek kapsamında 434 adet araç Tunus makamlarına teslim edildi.

Yasemin devrimi sonrası yeniden yapılanma sürecine giren Tunus’un bu süreçte öncelikli konuları arasında emniyet teşkilatının modernizasyonu ve belediyecilik hizmetlerinin geliştirilmesi yer alıyor. Bu bağlamda TİKA’nın katkılarıyla hazırlanan Tunus Emniyet Teşkilatı’nın Modernizasyonu ve Tunus’ta belediyecilik hizmetlerinin iyileştirilmesine yönelik projeler kapsamında, Tunus’a eğitim ve malzeme desteği verildi.
Başkent Tunus’ta düzenlenen teslim törenine Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ ile Tunus Başbakanı Ali Arayız, Tunus İçişleri Bakanı ve Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Rıda Saidi ile çok sayıda yetkili katıldı.

Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, törende yaptığı konuşmasında, Tunus’un 14 Ocak devrimini gerçekleştirmiş olmasının büyük bir gurur kaynağı olduğunu, bu gurur ve onuru yaşatanları tarihin altın harflerle kayıt edeceğini vurguladı. Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, “Tunus’un 14 Ocak 2011 devrimi nasıl diğer ülkelere örnek olduysa, demokratik dönüşümü Tunus’un başarması da yine Tunus’u bu noktada örnek ve önder yapacaktır. Türk halkı ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti 14 Ocak devrimini ilk destekleyen hükümetlerden ve halktan birisi olmuştur. Biz Türkiye olarak demokrasinin genişletilmesi ve kökleştirilmesi başta olarak siyasi, ekonomi ve toplumsal kazanım ve tecrübelerimizi Tunuslu kardeşlerimizle her zaman paylaşmaktan büyük bir memnuniyet duyduk. Bundan sonrada memnuniyetle paylaşmaya devam edeceğiz” dedi.

Tunus Başbakanı Ali Arayıza ise yaptığı konuşmasında, Tunus’un şuanda geçirdiği süreçle alakalı bilgi verdikten sonra, Türk halkı ve Türk hükümeti gerek devrim döneminde gerekse devrimden sonra Tunus’un hep yanında olduğunu ifade etti. Tunus Başbakanı Arayıza Tunus’la Türkiye arasında ilişkilerin, içişleri bakanlıkları arasında değil diğer alanlarda da artarak devam edeceğini umudunda olduklarını sözlerine ekledi.

TİKA işbirliğinde gerçekleştirilen Tunus Emniyet Teşkilatının Modernizasyonu ve Tunus Mahalli İdarelerin Desteklenmesi Projeleri
Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Tunus’a yaptığı ziyaret sonrasında verdiği talimatla bu ülkede ofis açan TİKA tarafından Tunus’ta başlatılan çalışmalar çerçevesinde “Tunus Emniyet Teşkilatı’nın Modernizasyonu Projesi” kapsamında, 30 adet 4X4 pick-up, 40 adet 4×2 pick-up, birliklerin nakli için 60 adet 14 koltuklu midibüs, yine birliklerin nakli için 5 adet 30 koltuklu otobüs, 30 polis otosu ve 100 polis motosiklet teslim edildi. Ayrıca bu projeyle bağlantılı olarak 2012 yılında ‘Uluslara arası Polis İşbirliği Projesi’ kapsamında 451 Tunuslu polise eğitim verilmişti. Bu projenin yanında Tunus Mahalli İdarelerinin Desteklenmesi Projesi kapsamında, 32 adet çöp kamyonu, 30 adet yol süpürme aracı, 30 adet damperli kamyon, 50 kazıcı-yükleyici iş makinesini Tunus makamlarına teslim edildi.

Haberle ilgili videolar için tıklayın

Sonraki Haber

TİKA'nın Su Projeleri

Dünyanın farklı bölgelerinde ve özellikle Afrika’da coğrafi şartlar, uzun süreli kuraklık, alt yapı eksikliği, sosyal ve siyasi istikrarsızlık nedeniyle insanlar temiz ve sağlıklı içme suyu bulmakta zorluk çekiyor. Bütün bu sıkıntılara bir de ekonomik sorunlar...