Haberler

29 Aralık 2021

Türkiye Mali Denetim Alanındaki Tecrübesini Kırgızistan’a Aktarıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Sayıştay Başkanlığı işbirliğiyle 20-23 Aralık 2021 tarihlerinde Ankara’da Kırgızistan Sayıştayı denetçilerine yönelik 4 günlük “Mali Denetimde Risk Yönetimi ve Denetimin Belgelendirilmesi” başlıklı program düzenlendi.

TİKA tarafından yürütülen Sayıştay Eğitim Programı (SAYEP) kapsamında Kırgızistan Sayıştayı denetçilerine yönelik düzenlenen eğitim programında; mali denetimde risk yönetimi, risklerin tanımlanması, denetçinin sorumluluğu, denetim kanıtının elde edilmesi ve belgelendirilmesi konularında sunumlar yapılarak denetim örneklendirmesi yapıldı.

Türkiye’nin bu alandaki tecrübesi ve kazanımları paylaşıldığı programın açılış oturumunda konuşan Kırgızistan’ın Türkiye Büyükelçisi Kubanıçbek Ömüraliyev, programın Kırgız heyetinin mali denetim alanında Türkiye’nin deneyiminden faydalanabilmesi açısından önemli bir fırsat olarak değerlendirdi.

Açılış oturumunda konuşan TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Uğur Tanyeli ise TİKA’nın Kırgızistan’da birçok alanda proje yürüttüğünü ve bu projeler sayesinde Türkiye ile Kırgızistan arasındaki ilişkilerin büyüyerek gelişmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kırgızistan’da muhtelif alanlarda birçok projeyi hayata geçiren TİKA, Kırgızistan’ın mali ve kamusal denetim mekanizmasının güçlendirilmesine ve Türkiye ile Kırgızistan arasında bu alandaki ilişkilerin geliştirilmesine özellikle destek veriyor. Bu kapsamda, önümüzdeki dönemde de Kırgızistan Sayıştayı denetçilerine yönelik çeşitli eğitim programlarının ve projelerin devam etmesi öngörülüyor.

 

Sonraki Haber

TİKA’dan Özbekistan Parlamento Araştırmaları Enstitüsüne Kapasite Artırım Desteği.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından, Özbekistan Âli Meclisi bünyesindeki Yasama Sorunları ve Parlamento Araştırmaları Enstitüsü bünyesinde kullanılmak üzere yeni teknoloji bir video konferans salonunu da içeren fiziksel kapasite artırım desteği sağlandı. Parlamento...