Haberler

07 Şubat 2020

Türkiye Mozambik Eğitimine Desteğini Sürdürüyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) ile Maarif Vakfı işbirliğinde “Mozambik Eğitime Destek Programı” kapsamında Başkent Maputo’da eğitim veren 30 okulun idarecilerine 21. yy. Eğitim Yaklaşımları ve Eğitim Kalitesinin Artırımına yönelik eğitimi verildi.

Mozambik eğitim kapasitesini arttırmaya yönelik projelerine bir yenisini daha ekleyen TİKA, Maarif Vakfı ile eğitim alanındaki tecrübesini Mozambik’e aktarıyor. Maputo ve çevresinde bulunan 30 ilköğretim okulunun idarecilerine yönelik 21. yy. Eğitim Yaklaşımları ve Eğitim Kalitesinin Artırımına yönelik kurs verildi.  

Eğitim kapsamında öğrencinin öğrenme sürecine destek olunması, sınıf öğretmen ilişkileri, sınıf yönetimi gibi konular ele alındı.

Mozambik Eğitim Bakanlığına yönelik gerçekleştirilen proje sonrasında eğitimlerini başarıyla tamamlayan okul müdürlerine sertifikaları verildi. Programa, Maputo Büyükelçisi Zeynep Kızıltan, Mozambik Eğitim Ulusal Direktörü Remane Selemene, Maputo İl Eğitim Direktörü Armando Dombo, TİKA ve Maarif Vakfı Yetkilileri katıldı.

Sertifika töreninde konuşan Büyükelçi Kızıltan, “TİKA ve Maarif Vakfının Mozambik eğitimine verdiği desteği bir kez daha görmüş olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. Ulusal Direktör Selemene ise konuşmada TİKA’nın eğitim alanında verdiği desteklerden büyük mutluluk duyduğunu belirterek Maarif Vakfının çalışmalarına devam edeceğine olan inancını ifade etti.

Program sonunda Türk Hava Yolları tarafından eğitime katılan 3 kişiye yapılan çekilişle Türkiye gidiş dönüş bileti hediye edildi. Türkiye’ye gidecek eğitimciler Maarif Vakfı ve Türk Eğitim Sistemi ile ilgili bilgilendirme alacaklar.

Sonraki Haber

TİKA’nın Afganistan’da Kültürel Faaliyetleri Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Afganistan’ının kuzey bölgesinde bulunan Cevizcan Vilayeti Şibirgan Şehri Ankara Ali Şiir Neva-i Camii Yerleşkesinde yaptırılan kütüphane hizmete açıldı. Afganistan kuzeyinde yer alan Ceviacan Vilayeti Şibirgan şehri tarih...