Haberler

04 Şubat 2016

Türkiye'nin 'Latin Amerika Açılımı' Hız Kazandı

Türkiye, çok yönlü dış politikası gereği son yıllarda Latin Amerika bölgesindeki birçok ülkeye önemli projelerle başta eğitim ve sağlık olmak üzere birçok alanda destek sunuyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) Latin Amerika'da yaptığı çalışmalardan derlenen bilgiye göre, Türkiye, çok yönlü dış politikası gereği, tarihi ve kültürel bağlarını geliştirmek ve aynı zamanda ticaret hacmini artırmak amacıyla yaptığı "Latin Amerika Açılımı" kapsamında 2006'yı "Latin Amerika ve Karayipler Yılı" olarak ilan etti.

Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (LAMER) işbirliğiyle 2012'de Latin Amerika çalıştayı düzenlenerek, bölgeyle ilişkiler çok boyutlu irdelendi ve bu sayede TİKA'nın bölgeyle ilgili çalışmaları hız kazandı.

19. yüzyıla dayanan ilişkiler kapsamında Türkiye, Latin Amerika ülkelerine başta eğitim, sağlık ve tarım sektörlerinde olmak üzere değişik alanlarda destek sunmaya devam ediyor.

Türkiye, bu kapsamda, TİKA öncülüğünde Küba, Peru, Paraguay, Kolombiya, Brezilya, Ekvator, Arjantin, Şili, Guyana, Surinam, Guatemala, Nikaragua ve Haiti'de çeşitli alanlarda önemli projeleri hayata geçirdi, ülkeler arasında iş birliği anlaşmaları imzalandı.

Meksika'daki "Osmanlı Saati" restore edildi

Orta Amerika ülkelerinden Meksika'da ise Mexico City'de 1910'da yaptırılan ve "Osmanlı Saati" olarak bilinen tarihi saat kulesi, 2010'da TİKA tarafından restore edildi.

Öte yandan, Güney Amerika'ya Osmanlı pasaportuyla yerleşen ve "El Turco" olarak anılan topluluğu anlatan belgeselin yapımına destek verildi.

Honduras'ta, Ulusal Bağımsız Üniversitesi Eğitim Hastanesi yeni doğan bölümüne bir önceki yıl 8 kapalı kuvöz ve 90 çocuk küveti desteğinde bulunuldu.

St, Vincent& Grenadinler, Grenada, Dominika, St. Kıtss ve Nevis, Dominik Cumhuriyeti, Saint Lucia, Saint Vincent ve Jamaika'ya da eğitim, sağlık ve çeşitli alanlarda destek sağlandı. 

                                                            

KAYNAK: AA

Sonraki Haber

TİKA Erbil’de 17 Okulun Onarımını Yapacak

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) Erbil kentindeki 17 okulun onarım ve donanımını üstlenip, 350 öğretmen ve yöneticiye gıda yardımında bulundu. TİKA, Irak'ta 2014 yılından bu yana Erbil ve...