Haberler

30 Mart 2016

Türkiye'nin Moğol Çiftçilerine Ulaşan Dost Eli

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Moğolistan’da yaşanan don olaylarından etkilenen Zavhan Vilayeti ve ilçelerindeki çiftçilerine tarımsal destekte bulunuldu.

TİKA Moğolistan’da faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda Moğolistan Olağanüstü Durum Genel Müdürlüğü ve TİKA Ulanbator Program Koordinatörlüğü arasında insani yardım konusunda işbirliği mutabakat zaptı imzalandı

Moğolistan’da, son yılların en şiddetli kışını yaşandı. Ülke genelinde yaşanan doğal afet ve şiddetli kar yağışı, kar kalınlığın 40-60 cm’ye ulaşması, hava sıcaklığının -50-55’lere düşmesi ve meydana gelen don nedeniyle otlak ve yem bulunamaması sebebiyle Moğolistan çiftçisini çok zor durumda kaldı. Yaşanan don nedeniyle tek geçim kaynağı hayvancılık olan çiftçilerin, ot ve yem sıkıntısı baş göstererek binlerce büyük baş hayvanın telef olmasına sebep oldu. Sert kış şartlarından dolayı doğal afetin yaşandığı Moğolistan’da son beş ayda 250 bin büyük baş hayvan telef olurken, doğal afetten en çok etkilenen il ise ekonomisi, tarım ve hayvancılığa dayanan Zavhan Vilayeti ve ilçeleri oldu. Sert iklim şartlarının devam ettiği ülkede hayvan telef ve kayıplarının bir süre daha devam edeceği Olağanüstü Durum Genel Müdürlüğü Yetkilileri tarafından belirtildi.

Moğolistan Olağanüstü Durum Genel Müdürlüğü ve Ulanbator Program Koordinatörlüğü arasında insani yardım konusunda bir işbirliği mutabakat zaptı imzalanarak bu mutabakat zaptı çerçevesinde Türkiye’nin Moğol çiftçilerine dost eli uzatıldı. En çok doğal afete maruz kalan bölgelerden bir olan, Zavhan Vilayeti ve ilçelerindeki çiftçilere dağıtılmak üzere TİKA tarafından insani yardım çerçevesinde yaklaşık 100 ton yem ve 60 ton ot altı tır kamyona yüklenerek affet bölgesine ulaştırıldı.

Yapılan bir törenle Moğolistan Olağanüstü Durum Genel Müdürlüğü, Müdür Vekili Albay Ariunbuyan Gombojav, Moğolistan Ülke Stok ve İnsani Yardım Dairesi Başkanı Albay Byambaragçaa Tserenjav, Zavhan Vilayeti İl Temsilciler Meclisi Meclis Başkanı Otgonbaatar Banzragch, T.C. Büyükelçiliği 3. Katip Davut İhsan Ezci, Ulanbator, TİKA Moğolistan Koordinatörü Veysel Çiftci, TİKA Moğolistan Koordinatör Yardımcısı Turan Can ve diğer yetkililer ile basın mensupları katıldı.

Yapılan törende Moğol yetkililer en sıkıntılı zamanlarında TİKA ve Türkiye’yi yanlarında gördüklerini belirterek TİKA ve Türkiye’ye teşekkürlerini ilettiler. 

Sonraki Haber

Çad Sağlık Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Uluslararası Doktorlar Derneği ve Çad’ın başkenti Encemine’de hizmet veren L’hopital Mere et Enfant Hastanesi işbirliğinde Çad sağlık personeline “Anne Çocuk Sağlığı” ve “İlk Yardım” konularında eğitim programı düzenledi. Çad’ın...