Haberler

31 Ağustos 2022

Türkiye, Sağlık Alanındaki Tecrübelerini Özbekistan İle Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Sağlık Bakanlığı iş birliğinde Özbekistanlı sağlık uzmanlarına yönelik Klinik Araştırmalar Sertifikasyon Programı düzenlendi.

TİKA ve T.C. Sağlık Bakanlığı iş birliğinde Ankara’ya gelen Özbekistan Kemik İliği Nakil Merkezi uzmanlarına yönelik Klinik Araştırmalar Sertifikasyon Programı düzenlendi.

Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleşen program kapsamında “Klinik araştırmalara giriş, etik prensipler, gelişmekte olan ülkelerin klinik ilaç araştırmalarındaki yeri ve potansiyeli, klinik araştırma ekibinin ve gönüllülerin sorumlulukları, faz çalışmalarının özellikleri ve yeni bir merkez için gereklilikler” konu başlıkları altında bir dizi eğitim verildi.

2 hafta süren program sonucunda eğitimlerini başarıyla tamamlayan Özbekistanlı uzmanlara sertifikaları takdim edildi. 2008 yılından bu yana belirli aralıklarla Türkiye’de ve Özbekistan’da devam eden eğitim programlarına toplam 85 Özbekistanlı sağlık uzmanı katıldı.

Kemik İliği Nakil Merkezi hakkında

TİKA’nın destekleriyle 2008 yılında Özbekistan Sağlık Bakanlığı Hematoloji ve Kan Nakil Bilimsel Araştırma Enstitüsü bünyesinde Kemik İliği Nakil Merkezi kuruldu. Orta Asya coğrafyasında ilk ve tek olma özelliğine sahip Kemik İliği Nakil Merkezi’nin ihtiyaç duyduğu tüm tıbbi malzeme ve cihazlar, TİKA tarafından temin edildi.

Sonraki Haber

Tecrübe Paylaşım Programı’nın Lübnan Etabı Tamamlandı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) düzenlediği "2022 Tecrübe Paylaşım Programı" kapsamında Lübnan'a giden 12 Türk öğrenci, ülkenin tarihi mekânlarını ziyaret ederek TİKA'nın projelerini yerinde gözlemleme fırsatı yakaladı. TİKA'nın desteğiyle Türkiye'nin farklı üniversitelerinden gönüllü...