Haberler

18 Ağustos 2017

Türkiye Tarım Alanındaki Tecrübelerini Ürdün ile Paylaşıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın Ürdün Tarım Bakanlığı işbirliğiyle Ürdün’de gerçekleştirmeyi planladığı tarım projeleri kapsamında teknik ve idari personelden oluşan Ürdün Tarım Bakanlığı heyeti Türkiye’ye eğitim ziyareti gerçekleştirdi.

Yalova’da Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü'nde 4 gün boyunca eğitim alan heyet, tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinin yapıldığı Gülderman Çiftliği ile tıbbi ve aromatik bitkilerim üretim ve pazarlamasını yapan Evçay İşletmesi’ni ziyaret etti.

Programın İstanbul ayağında ise park, bahçe, çevre düzenlemesi, havza ağaçlandırması ve bunlara yönelik olarak bitki yetiştiriciliği alanında faaliyet gösteren, İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İstanbul Ağaç ve Peyzaj A.Ş. ve Aromaterapi, Fitoterapi ve Apiterapi uygulamaları ile aromatik ve doğal gıda takviyesi ürünleri alanında faaliyet gösteren Aksu Vital Doğal Ürünler A.Ş. işletmesine ziyaret gerçekleştirerek güncel sektörel uygulamaları yerinde görme imkanı buldu.

Ürdün Tarım Bakanlığı Heyeti bu ziyaretlerin kendileri için çok faydalı olduğunu belirterek, tarım alanında ciddi sorunları bulunan Ürdün’de özellikle aromatik ve tıbbi bitkilerin yetiştirilmesi ve pazarlanması alanında potansiyelin olduğunu fakat yol haritası oluşturabilme adına bu alanlarda tecrübeli olan Türkiye’nin kendileri için çok kıymetli olduğunu belirterek bu ziyaretlerin gerçekleşmesini sağlayan TİKA’ya teşekkürlerini ifade etti.

Ürdün’de tarım projelerine önem veren TİKA, kurulacak seralarla tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği alanına kaktı sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca Ürdün’de domates kurutma alanında yapılması planlanan bir diğer tarım projesi de bulunuyor.

Sonraki Haber

TİKA'dan Kolombiya'da Venezuelalı Kadınlara Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Kolombiya’ya gelen göçmen kadınlara eğitim ve tekstil ekipmanı desteğinde bulunulacak. Kolombiya'nın kuzeydoğusunda yer alan ve Venezuela ile sınır komşusu olan Norte de Santander Eyaleti, coğrafi şartlar ve...