Haberler

09 Mayıs 2016

Türkiye Ukrayna Arasında Diplomatik İşbirliği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Ukrayna Diplomasi Akademisi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

TİKA ile Ukrayna Dışişleri Bakanlığına bağlı Ukrayna Diplomasi Akademisi arasındaki işbirliği perspektiflerinin geliştirilmesi ve muhtemel ortak projelerin değerlendirilmesi ve fikir teatisinde bulunmak amacıyla TİKA Ukrayna Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat ve Ukrayna Dışişleri Bakanlığına bağlı Ukrayna Diplomasi Akademisi Rektörü Vyaçeslav Tsivatıy’ın katılımı ile değerlendirme toplantısı yapıldı.

Ukrayna diplomasisinin omurgasını teşkil eden Ukrayna Diplomasi Akademisi, Ukrayna Devlet Başkanı kararı üzerine 1995 yılında Ukrayna Dışişleri Bakanlığı bünyesinde kuruldu..

Ülkeyi uluslararası arenada temsil edecek kadroları yetiştiren Akademinin Rektörlüğüne geçen Vyaçeslav Tsivatıy’a tebriklerini sunan Bolat, Akademinin gelecekte de başarılı işlere imza atacağına dair kanaatini paylaştı.  

Bolat, iki ülke arasında artan işbirliği sebebiyle Ukrayna ve Türkiye’nin entelektüel kapasitesinin karşılıklı olarak gelişmesine vesile olabilecek projelerin yapılması düşüncesini dile getirdi.

Bolat devamında, TİKA Ukrayna Program Koordinatörlüğü ile Ukrayna Diplomasi Akademisi arasında işbirliğine dair imzalanan İyi Niyet Anlaşması çerçevesinde uygulanan projeleri ele alarak, aralarında Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna Dışişleri Bakanlığına Bağlı Diplomasi Akademisi, Ukrayna’da NATO ile İrtibat Ofisi, Ukrayna Cumhurbaşkanlığına Bağlı Stratejik Araştırmalar Ulusal Enstitüsü gibi önemli kurum ve kuruluşların bulunduğu ve bu kuruluşların katılımlarıyla organize edilen “Global Alanın Yeniden Yapılandırılması: Tarihsel Mecburiyetler ve Zorluklar” adlı konferansa 2014 ve 2015 yıllarında TİKA’nın destek verdiğini hatırlattı.

Ukrayna Diplomasi Akademisinin faaliyetlerine yönelik olumlu değerlendirmeler için memnuniyetini dile getiren Rektör Tsivatıy, gerek Ukrayna genelinde gerekse de Ukrayna Diplomasi Akademisine yönelik yapılan projeler için TİKA’ya teşekkürlerini iletti.

Son dönemde Ukrayna ile Türkiye arasındaki ilişkilerin gelişmesinin hız kazanmasına değinen Tsivatıy, buna paralel olarak kurumlar arasındaki işbirliğinin de gelişmesine dair ümidini paylaştı. Küçük adımların ilerde etkili işbirliklerine yol açabileceğini bildiren Tsivatıy ortaklaşa yapılabilecek projelere geçerek, yıllık olarak Akademide gerçekleştirilen “Global Alanın Yeniden Yapılandırılması: Tarihsel Mecburiyetler ve Zorluklar” başlıklı konferansın bu sene de TİKA’nın katkıları ile gerçekleşmesini ümit ettiğini söyledi.

Tsivatıy ayrıca, 2017 yılında Ukrayna Halk Cumhuriyetinin kuruluşunun 100. Yıl dönümünün kutlanacak olması münasebetiyle Ukrayna Cumhurbaşkanlığının kararnamesi çerçevesinde ülke genelinde konuya ilişkin etkinliklerin yapılmasının planlandığını ifade etti. Bu çerçevede, Akademide birtakım etkinliklerin gerçekleştirilmesinin öngörüldüğünü dile getiren Tsivatıy, TİKA ile işbirliğinde ulusal veya uluslararası çapta Ukrayna-Türk ilişkilerine dair bir konferansın yapılması ve konuya dair bir monografinin basılması teklifinde bulundu.

Tsivatıy, tarih, diplomasi, uluslararası hukuk, uluslararası iktisat ve sair konularda Türkiye’den uzmanların Akademi öğrencilerine ders verme olanaklarının sağlanması hususunun işbirliğini çeşitlendireceğini ifade etti.

Görüşmenin sonunda Bolat, ülkeler arasındaki ilişkilerin renklendirilmesi ve entelektüel potansiyellerimizin gelişmesi için, konferanslara katkı sunulması, tecrübe paylaşımı, Akademide faaliyet gösteren Türkoloji Bölümüne katkı sunulması başta olmak üzere Akademinin fiziki şartlarının iyileştirilmesine destek verilmesi yolu ile Ukrayna Diplomasi Akademisi ile sürdürülen işbirliğinin artarak devam etmesine hazır olduklarını dile getirdi.

Sonraki Haber

TİKA’dan Kırgızistan Başbakanlık Uzmanlarına Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı işbirliğinde; Kırgızistan Cumhuriyeti Başbakanlık Çevre ve Teknik Denetim Kurumunun 10 uzman personeline yönelik; çevre güvenliği ve yapı denetimi alanında eğitim programı düzenlendi. Çevre...