Haberler

21 Haziran 2019

Türkiye Ukrayna Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Yeni Ufuklar Sempozyumu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İktisadi Araştırmalar Vakfı ve Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğinde Kiev’de “Türkiye-Ukrayna Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Yeni Ufuklar” Sempozyumu gerçekleştirildi.

Sempozyuma T.C. Kiev Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, TİKA Program Koordinatörü Esin Acar Ergin, İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Prof. Dr. Ahmet İncekara, Ukrayna Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gennadiy Çıjıkov, Türk Standartları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Adem ŞAHİN, Türkiye – Ukrayna İşadamları Derneği Başkanı Burak Pehlivan ve TUSİB Başkanı Zafer Özbay’ın yanı sıra Türk ve Ukraynalı iş adamları katıldı.

Sempozyumda, iki ülke arasındaki mevcut ekonomik ilişkiler değerlendirilirken, yaklaşık 4,2 milyar Dolarlık mevcut ticaret hacminin beklentinin altında kaldığı, iki ülkenin de büyük ticaret potansiyelleri olduğu ve müzakere süreci devam eden Türkiye – Ukrayna Serbest Ticaret Anlaşmasının imzalanmasının ticaret hacminin artırılmasına katkı sağlayacağı ifade edildi.  Her yıl düzenlenen iş konseylerinin de bu anlamda önemli ve faydalı olduğu belirtilen sempozyumda Türk girişimcilerin, Ukrayna’da birçok farklı sektörde yatırım yaptıkları, ülkedeki yatırım ortamının iyileştirilmesiyle Türk yatırımlarının daha da artabileceği vurgulandı.

Programda, Türkiye ve Ukrayna’nın ekonomik profilleri, iki ülke arasındaki potansiyel iş fırsatları, Türkiye ve Ukrayna ekonomik ilişkilerinin mevcut durumu ve geleceği, iş insanı derneklerinin ülkelerarası ekonomik ilişkilere etkileri, Türk girişimcilerin Ukrayna’da gerçekleştirecekleri yatırımlara ilişkin öneriler gibi pek çok önemli konuda sunumları kapsayan oturumlar gerçekleştirildi. Gerçekleştirilen panellerin ardından iki ülkenin iş dünyası temsilcileri bir araya gelerek yatırım fırsatları ve işbirliği imkânlarına ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

Sonraki Haber

TİKA’dan Arnavutluk’ta Eğitime Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafIndan kapsamlı tadilatı ve donanımı gerçekleştirilen Tiran Öğrenci Şehri 6 Nolu Yurt binasının açılışı yapıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatlarıyla, Tiran birinci bölgede yer alan ve öğrenci...