Haberler

15 Aralık 2023

Türkiye ve Arnavutluk Diplomatik İlişkilerinin 100. Yılına Özel "Ağaçlandırma Projesi"

Arnavutluk-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 100. yılında, ebedi dostluğun simgesi olarak TİKA tarafından başkent Tiran’da yer alan Farka gölü yakınındaki yeni yaya yolunun yeşillendirilmesi amacıyla ağaç dikimi gerçekleştirildi.

2023 yılının, iki ülke arasında 15 Aralık 1923’te imzalanan “Ebedi Dostluk ve İşbirliği Anlaşması”yla başlayan Arnavutluk-Türkiye diplomatik ilişkilerinin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı olması dolayısıyla ülkeler arasındaki bağların kuvvetlendirilmesinin simgesi olarak Tiran’da yer alan Farka gölü yakınındaki yeni yaya yolu kenarına ağaç dikimi yapıldı.

Ağaç dikme törenine, T.C. Tiran Büyükelçisi Tayyar Kağan Atay, Tiran Belediye Başkan Yardımcısı Andi Seferi, Parklar ve Rekreasyon Ajansı Genel Müdürü Anisa Ruseti, TİKA Tiran Program Koordinasyon Ofisi yetkilileri ve Tiran Belediyesi çalışanları katıldı.

1200 metrekarelik alan ağaçlandırıldı

Tiran şehrinin güney ve güneybatı kesiminde yer alan Farka gölü; çeşitli spor etkinlikleri, çocuklar için oyun parkı, çeşitli sanatsal etkinlikler, konserler vb. sosyal aktiviteler için Büyük Tiran Yapay Göl Parkı'ndan (PMLAT) sonra halka hizmet vermek için ağaçlandırılmaya çalışılan en önemli alanlardan biri olarak öne çıkıyor. Tiran Belediyesi Parklar ve Rekreasyon Ajansı ve TİKA iş birliğinde gerçekleştirilen proje kapsamında, 1200 metrekarelik alanın ağaçlandırılması için 290 adet süs ağacı temin edildi.

Sonraki Haber

TİKA, Kırgızistan'da Sağlık Alanında Yılın Ödülüne Layık Görüldü

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kırgızistan'da sağlık sektörüne yaptığı yardım ve desteklerden dolayı ödüle layık görüldü. Kırgızistan Sağlık Bakanlığının katkılarıyla İlaç ve Tıbbi Faaliyetleri Danışma Şirketince (Medfarm), başkent Bişkek'te Filarmoni Devlet Konser Salonu'nda, "Örnek...