Haberler

30 Kasım 2021

Türkiye, Veterinerlik Alanındaki Tecrübesini Özbekistan’a Aktarıyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ile Özbekistan Cumhuriyeti Veterinerlik ve Hayvancılığı Geliştirme Devlet Komitesi işbirliğinde Özbekistan’da “Suni Tohumlama ve Soykütüğü Mevzuatı Eğiticilerinin Eğitimi" programı gerçekleştirildi.

Özbekistan Suni Tohumlama Uygulamalarının Geliştirilmesi Projesi, “Suni Tohumlama ve Soykütüğü Mevzuatı Eğiticilerinin Eğitimi" programı kapsamında 2020 yılında düzenlenen eğitimlerin devamı Kasım ayı içerisinde ülkenin üç farklı şehrinde gerçekleştirildi.

Bu kapsamda, 01-06 Kasım 2021 tarihleri arasında Nukus şehrinde, 08-13 Kasım 2021 tarihleri arasında  Andican şehrinde, 15-20 Kasım 2021 tarihleri arasında  Taşkent şehrinde 55 olmak üzere toplam 165 Özbek Veterinerlik personeline eğitim verildi.

Türkiye’nin Suni Tohumlama konusunda en donanımlı kurumu olan, Tarım ve Orman Bakanlığı Ankara-Lalahan Uluslararası Hayvancılık Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünden 4 uzmanın görev aldığı eğitimde programında katılımcılara teorik ve pratik bilgiler aktarıldı.  

Eğitim Programı kapsamında, genital sistem anatomisi, damızlık boğa seçimi ile ilgili mevzuat, üreme sistemi fizyolojisi, östrus siklusu ve tespiti, suni tohumlama öncesi muayene, suni tohumlama uygulama teorik ve pratik eğitimi, genital hastalıkların aktarımı ve katalog okuma, sığırlarda bakım ve besleme, üreme hormonlarının kullanımı ve senkronizasyon ile soykütüğü konularında eğitimler verildi.

Eğitim Programına 165 katılımcının yanı sıra, veterinerlik alanında akademisyenlik yapmakta olan bölüm başkanları ve hocalar, enstitü müdürü ve görevlileri, eski Taşkent Valisi, Nukus bölgesi Veteriner İşleri Müdür ve Müdür Yardımcıları, Nukus ve Andican ili Damızlık Birliği Başkanları ve fakültede bulunan öğrenciler katıldı.

Eğitim programının sonunda düzenlenen törende katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

Sonraki Haber

Afrika’da Sürdürülebilir Kalkınma İş Birliklerinin Öncüsü: TİKA

TİKA Başkanı Serkan Kayalar, Kriter Dergisi'nin Yakınımdaki Afrika temalı Aralık sayısı için "Afrika’da Sürdürülebilir Kalkınma İş Birliklerinin Öncüsü: TİKA" başlıklı makaleyi kaleme aldı.  İkinci Dünya Savaşı sonrası Afrika kıtası başta olmak üzere birçok coğrafyada bağımsızlığını...