Haberler

20 Haziran 2012

Türkmek Projesi İlk Mezunlarını Verdi

Türkmek Projesi İlk Mezunlarını Verdi

Ülkelerin gelişmesinde ve kalkınmasında sanayileşmenin temel unsuru olan bilgi, beceri ve iş alışkanlıklarına sahip yüksek verimi gerçekleştirecek nitelikli iş gücünün yetiştirilmesi gerekiyor. Mesleki eğitim çalışmalarında; genç insanlara başarılı bir meslek yolu hazırlamak ve ekonomiye nitelikli eleman yetiştirmek hedefleniyor. Günümüzde, hızlı teknolojik değişme ve dünya düzeyindeki yapılaşma değişiminde mesleki Teknik Eğitimin öneminin çok büyük olduğu herkes tarafından bilinen ve söylenen bir gerçek olarak önemini koruyor.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve İstanbul Ticaret Odası (İTO), Türk Meslek Edindirme Kursları (TÜRKMEK) Projesi ile mesleki eğitimi yurt dışına taşıdı. Uluslararası Mesleki ve Teknik Eğitim Projesi ÖZİMEK Meslek Kursları’nın yurt dışı örneği olan TÜRKMEK Projesi’nin ilk mezunları sertifikalarını İTO’da düzenlenen törenle aldı.

Proje doğrultusunda Türkçe bilen nitelikli eleman yetiştirmek amacıyla Azerbaycan, Kosova, Ukrayna Kırım, Türkmenistan, Özbekistan, Burkina Faso ve Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nden gelen 25 öğrenci 3 ay boyunca Üsküdar Ticaret Meslek Lisesi’nde eğitim gördü. Büro Yönetimi Asistanlığı, Bilgisayarlı Muhasebe, Grafik Tasarımcılığı alanlarında gördükleri kursu başarı ile tamamlayan öğrenciler sertifikalarını İTO Başkanı Murat Yalçıntaş’ın elinden aldı.

Sertifika töreninde konuşan Murat Yalçıntaş, Türk iş dünyasının özellikle son yıllarda yurt dışında yatırımlarının arttığını, yurt dışında nitelikli eleman ihtiyacı artan iş adamlarının bu ihtiyacının giderilmesi için projenin hayata geçirildiğini söyledi.

Proje ile güçlü kültürel ve sosyal bağların oluşturulması için önemli bir adım daha atılmış oldu.

Sonraki Haber

Pakistanlı Kadın Çiftçilere TİKA'dan Destek

Dünya gıda üretiminin büyük bir bölümünü kırsal kesimde yaşayan kadınlar tarafından gerçekleştiriliyor. Sosyal korumadan yararlanamayan bu kadınlar, üretimden çok az gelir elde ediyor. Bir çok ülkede çiftçi kadınlara sunulan imkanlar toprak sahibi olma, banka kredilerinden...