Haberler

19 Mart 2015

Türkmenistan 2017 Asya Olimpiyatı Binicilik Eğitimleri Başladı

Türkmenistan Türkmen Atları Devlet Birliği ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) işbirliğinde uygulamaya konulan Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi kapsamında, Türkmenistan 2017 Asya Olimpiyatı Binicilik Eğitimleri başladı.  

TİKA, Türkmenistan’a yönelik faaliyetlerine devam ediyor. Türkmenistan’da birçok alanda önemli projelere imza atan TİKA, Türkmenistan Türkmen Atları Devlet Birliği işbirliğinde uygulamaya konulan Ahalteke Atlarının Genetiklerinin Korunması Projesi kapsamında, Türkmenistan 2017 Asya Olimpiyatı Binicilik Eğitimleri başladı. 

2017 yılında Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenecek olan Asya 2017 Olimpiyat Oyunlarına hazırlıklar çerçevesinde Binicilik Engel Atlama Yarışlarının organizasyonu, atları yarışmaya hazırlama metotlarının öğretilmesi ve hakem eğitimlerinin düzenlenmesi amacıyla Uluslararası Binicilik Federasyonu’na (FEI) bağlı Türkiye Binicilik Federasyonu Hakemi Ayşe Gülfer Taneri’nin Türkmenistan ziyareti gerçekleştirildi.

FEI Uluslararası Binicilik Hakemi Taneri’nin, 5 günlük ziyareti esnasında Türkmen Atları Devlet Birliği Uluslararası İlişkiler ve Atlı Spor Bölümü, FEI Ahalteke Atlı Spor Federasyonu, Konkurhipik Binicilik Yarışması hakemleri ve Türkmenistan Cumhurbaşkanı’nın Ahalteke Atçılık Kompleksi Antrönerleri ile görüşmeler gerçekleştirdi. Görüşmelerde, uluslararası yarışma standartları ve şartları hakkında bilgi verildi. Ayrıca katılımcılara Uluslararası Ahalteke Atçılık Spor Kompleksi ve Aşkabat Atçılık Spor Kompleksi’nde Konkurhipik Binicilik Yarışması hazırlık kurslarında eğitim gören binici adaylarına, atları ve binicileri yarışmaya hazırlama metotlarının öğretilmesi ile ilgili 4 günlük eğitim kursu düzenlendi.

Türkmenistan Asya 2017 Olimpiyat Oyunları’na hazırlık kapsamında Binicilik dalında düzenlenmesi öngörülen yeni eğitim programları vasıtası ile kardeş ülke Türkmenistan’ın olimpiyat organizasyonlarına katkı sağlanarak işbirliğinin artırılması hedefleniyor.

Sonraki Haber

Lübnan’da Hamidiye Sebili TİKA Tarafından Restore Ediliyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Lübnan’ın Başkenti Beyrut’da Hamidiye Sebili (Çeşme) restore ediliyor. TİKA, Lübnan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Lübnan’ın Başkenti Beyrut’da Hamidiye Sebili (Çeşme) restore ediliyor. Hamidiye...