Haberler

29 Ocak 2014

Türkmenistan Turizm Meslek Lisesi Öğrencileri 2. Uluslararası Housekeepıng Olimpiyatları'nda İkinci Oldu

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın destekleriyle Antalya’da düzenlenen 2. Uluslararası Housekeeping Olimpiyatları’na katılan Türkmenistan Turizm Meslek Lisesi öğrencileri, Housekeeping Olimpiyatları’nı ikincilikle tamamladı.

TİKA ile Türkmenistan Turizm ve Spor Devlet Komitesi arasında Türkmenistan’da Avaza Bölgesi’nde Turizmin Geliştirilmesi Projesi’ne yönelik olarak Uygulama Protokolü imzalanmıştı. Protokol kapsamında anılan turizm bölgesinde mevcut bulunan otel ve tesislerin ve burada çalışan idari personel, servis elemanları, üst düzey yöneticiler ve yine aynı bölgede bulunan Turizm okulu öğrencilerinin kapasite ve tecrübelerinin artırılmasına yönelik Türkiye ve Türkmenistan’da çeşitli teorik ve pratik eğitimler gerçekleştirilmişti.

Söz konusu proje kapsamında TİKA’nın destekleriyle, Türkiye’de ve Türkmenistan’da verilen eğitimler neticesinde yetiştirilen personel ve öğrencilerin elde ettikleri birikimlerinin uluslararası bir alana taşınması ve Türkmenistan’ın ilk defa takım halinde bir yarışmaya katılması sağlandı. Alanya Uluslararası 2. Housekeeping Olimpiyatları ve Antalya Anfaş Otel Ekipmanları Fuarı adı altında Antalya’da düzenlenen yarışma ve fuara; Türkmenistan’dan Turizm Meslek Lisesi öğrencileri ve otel çalışanlarından oluşan 5’er kişilik 2 takım halindeki gruplar katıldı.

OTED Alanya Derneği, Adnan Menderes Üniversitesi Didim Meslek Yüksekokulu ve Temizel Laundry tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen 2. Uluslararası Housekeepıng Olimpiyatları, hızlı ve standartlara uygun yatak yapımı, elektrikli süpürge ile hızlı süpürme, mopla hızlı temizleme, mumya adam, basket atma ve havlu katlama olmak üzere altı kategoride gerçekleştirildi.

Yarışmalarda, Türkiye’de ve Türkmenistan’da verilen eğitimleri başarılı bir şekilde uygulayan Türkmenistan’dan katılan Turizm Meslek Lisesi öğrencileri ile Avaza Milli Turizm Bölgesi’ndeki otel çalışanlarından oluşan yarışmacı gruplar söz konusu olimpiyatları ikincilikle tamamladı. Yarışmalarda elde edilen başarıdan duydukları memnuniyeti dile getiren Türkmenistanlı katılımcılar yarışmalara katılmalarına katkı sağlayan TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama'dan TİKA Projesine İnceleme Ziyareti

Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Arnavutluk’ta gerçekleştirilen Elbasan Orman Fidanlığı Projesi’ne inceleme ziyaretinde bulundu. Elbasan Orman Fidanlığı Projesi’ne gerçekleştirdiği inceleme ziyaretinde Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’ya Türkiye’nin Tiran Büyükelçisi Hidayet...