Haberler

19 Kasım 2012

Türkmenistan'da Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde, 2009 yılından beri gerçekleştirilmekte olan ”Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi” kapsamında 2012 yılı için plânlanan Türkmenistan İçişleri Bakanlığı mensuplarına yönelik eğitim programlarının ikincisi Aşkabat’ta tamamlandı.

Türkmenistan İçişleri Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda, ilki 25-29 Haziran 2012 tarihleri arasında “İnsan Kaynakları Yönetimi” ile başlayan eğitim programları 12-17 Kasım 2012 tarihleri arasında Aşkabat’ta düzenlenen“ Temel Veri Kurtarma Kursu” ile devam etti.

T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü’nden görevlendirilen emniyet amirleri tarafından verilen ve 12 Kasım 2012 tarihinde Aşkabat’taki Polis Akademisi’nde açılışı yapılan eğitimler sonunda 25 Türkmen emniyet mensubu hem teorik, hem de pratik olarak daha önce bilgi sahibi olmadıkları konularda bilgilerini artırdılar. Karşılıklı tecrübe alışverişine dayanan yoğun bir eğitim programı sonrasında 17 Kasım 2012’de eğitime katılan tüm kursiyerler için Türkmenistan Polis Akademisi’nde bir sertifika töreni düzenlendi.

Törene, T.C. Aşkabat Büyükelçisi Şevki Mütevellioğlu, TİKA Türkmenistan Program Koordinatörü Zehra Altundağ, Türkmenistan İçişleri Bakanlığı Personel Dairesi Başkan Yrd. Ahmet Atacanov, Türkiye’den gelen polis heyeti ve kursa katılan Türkmenistan emniyet mensupları katıldı.

Törende yapılan konuşmalarda ortak vurgu iki ülke emniyet birimleri arasında geliştirilen işbirliği çalışmalarından duyulan memnuniyet, güvenlik alanında sağlanan bu işbirliğinin gerçekleştirilmesinde koordinasyonu sağlayan TİKA’ya teşekkür ve eğitim programlarının daha yoğun bir biçimde devam ettirilmesi isteği oldu.

Eğitim programı bitiminde, Türkiye’den gelen emniyet teşkilatı mensupları ve TİKA heyeti onuruna bir veda yemeği organize eden Türkmenistan İçişleri Bakanlığı Organize İşler Daire Başkan Yardımcısı. Arslan Atayev yaptığı konuşmada, iki ülke emniyet teşkilatları arasında gerçekleşen bu eğitim programlarının koordinasyonunu sağlayarak böyle yakın bir işbirliğine imkân sağlayan TİKA’ya ve bu eğitimleri gerçekleştiren T.C. Emniyet Genel Müdürlüğü’ne teşekkürlerini sundu.

Sonraki Haber

Pakistan'da Bulunan Kutsal Emanetler TİKA Tarafından Restore Edecek

İslam tarihi ve Müslümanlar için büyük önem taşıyan Hz. Muhammed’in ailesine ve arkadaşlarına ait 50’den fazla eşya, Pakistan’da Pencap Eylaleti Lahor kentinde Padişah Camii’nde muhafaza ediliyor. Eşyaların büyük bir bölümü ilgisizlik ve bakımsızlık yüzünden yıpranmış....