Haberler

01 Nisan 2016

Uganda’da Faaliyet Gösteren Radyo İstasyonlarının Teknik Ekipmanları Yenilendi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Uganda’nın başkenti Kampala’dan 230 km uzaklıkta kuzeydoğu şehri Mbale’de yer alan Masaba FM ve Yumbe şehrinde yeni kurulacak radyo için teknik ekipman desteğinde bulundu.

TİKA, Uganda’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Uganda’nın başkenti Kampala’dan 230 km uzaklıkta kuzeydoğu şehri Mbale’de yer alan Masaba FM ve Yumbe şehrinde yeni kurulacak radyo için teknik ekipman desteğinde bulundu.

Uganda Yüksek İslam Konseyi, Kampala’da faaliyet gösteren FM radyo istasyonunun yeniden yapılanmasını ve başkent Kampala dışındaki diğer şehirlerde de radyolar kurulması konusunda TİKA’ya talepte bulunmuştu.

Yerel ve uluslararası düzeyde resmi olarak Müslümanları temsil eden ve problemlerin çözümünde temel mercii konumunda olan Uganda Yüksek İslam Meclisi, Uganda’da yaşayan Müslümanların kültürel, sosyal, sağlık gibi ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çeşitli faaliyetler yürüterek yönetsel düzenlemeler yaptığından Müslüman toplum nezdinde önem arz ediyor.

TİKA tarafından Kampala’da faaliyet gösteren Bilal FM, 2013 yılında yenilenip kapsama alanı genişletilmiş ve modern bir radyo istasyonu haline getirilmişti. Uganda Yüksek İslam Meclisi, Kampala’dan 230 km uzaklıkta kuzeydoğu şehri Mbale’de yetersiz ekipman ile yayın yapmaya çalışan Masaba FM ve Yumbe şehrinde yeni kurulacak radyo için destek talebinde bulundu.

Uganda Yüksek İslam Meclisi’nin desteklenmesinin Uganda ile ekonomik, ticari, kültürel ve sosyal alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesine önemli katkı sağlayacağı değerlendirilerek TİKA tarafından Uganda Yüksek İslam Meclisi’ne bağlı olarak yayın yapan Masaba FM’in teknik alt yapısı yenilenirken, Yumbe şehrinde yeni bir FM radyo istasyonu için teknik ekipman tedarik edildi.

Bu kapsamda TİKA tarafından gerçekleştirilen projeyle Uganda’da teknik ekipman olarak eksiklikleri giderilen ve yeni kurulan FM radyo istasyonları ile eksikliğini hissedilen kaliteli yayınlara dinleyicilerin ulaşması imkanı sağlandı. 

Sonraki Haber

Bişkek Kırgız Türk Dostluk Hastanesi Protokolü İmzalandı

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından inşa edilecek 52 yataklı modern hastanenin protokolü imzalandı. TİKA, Kırgızistan’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. Özellikle sağlık alanında Kırgızistan’da önemli projelere imza atan...