Haberler

13 Kasım 2015

Uganda’da Nawanyago Teknik Meslek Yüksekokulu’na Ekipman Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Uganda’nın Kamuli Bölgesinde yeni inşa edilen ve Uganda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde hizmete başlayacak olan Nawanyago Teknik Meslek Yüksekokulu’nun aşçılık ve dikiş nakış bölümlerine ekipman desteğinde bulunuldu.

TİKA, faaliyet gösterdiği coğrafyalarda gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda özellikle eğitim alanında önemli projelere imza atan TİKA, Uganda’nın Kamuli Bölgesinde yeni inşa edilen ve Uganda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde hizmete başlayacak olan Nawanyago Teknik Meslek Yüksekokulu’nun aşçılık ve dikiş nakış bölümlerine ekipman desteğinde bulundu.

Uganda’nın Kamuli bölgesinde yeni inşa edilen ve Uganda Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde hizmete başlayacak olan Nawanyago Teknik Meslek Yüksekokulu’nun aşçılık ve dikiş nakış bölümlerinde eğitime başlanabilmesi için ihtiyaç duyulan malzemeler temin edilerek törenle yetkililere teslim edildi. Törene, TİKA Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Dairesi Başkanı Dr. Mehmet Yılmaz, Uganda Meclis Başkanı Yardımcısı David Kamaali, Kamuli Bölge Valisi Moses Ddumba, Enstitü Müdüri Rose Martha Kumwiza ve diğer bölge yöneticileri katıldı.

Törende konuşan Ugandalı yetkililer, Türkiye’nin desteğinden duyduğu memnuniyetlerini ifade ederek bunu başlangıç olarak kabul ettiklerini ve özellikle eğitim konusunda desteğin devam etmesini beklediklerini dile getirdiler.

Kadın İstihdamına Destek

Uganda SENA Vakfı’nın TİKA desteğinde yürüttüğün proje kapsamında dikiş nakış kurslarında eğitimlerini başarıyla tamamlayarak mezun olan kadınlara dikiş makinesi temin edilerek kadınların çalışma hayatına katılmalarına katkıda bulundu. SENA Vakfı Merkezinde gerçekleştirilen dikiş makinesi dağıtım törenine, TİKA Başkan Yardımcısı Mehmet Süreyya Er’in yanı sıra Türkiye’nin Uganda Büyükelçisi Ayşe Sedef Yavuzalp ve Uganda’nın bölge yöneticileri de katıldı.

Uganda’ya TİKA’nın sağladığı önemli destekler arasında sağlık sektörü de yer alıyor. Bu çerçevede halen devam eden proje çerçevesinde Türkiye’den Uganda’ya giden gönüllü doktorlar Uganda’nın Jinja şehrinde günlük 800’den fazla hastayı muayene ederek ameliyattan ilaçla tedaviye kadar geniş çaplı bir sağlık hizmeti sunuyor. TİKA’nın katkılarıyla Tüm Afrika Dostları Derneği ile işbirliğinde ücretsiz muayenenin yanı sıra hastalara ücretsiz ilaç temin ediliyor.

Ayrıca Uganda’nın Luwero ve Munyonyo bölgelerinde yetim çocukların da eğitim gördüğü farklı eğitim kurumlarına eğitim ve donanım desteğinde bulunuldu.

Sonraki Haber

Makedonya'da Osmanlı Döneminden Kalan Çifte Hamam Restore Edildi

Makedonya Kültür Bakanlığınca hazırlanan ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından gerçekleştirilen proje kapsamında Kalkandelen'deki Çifte Hamam’ın restorasyonu gerçekleştirilerek açılışı gerçekleştirildi. Makedonya'nın kuzeybatısındaki Kalkandelen şehrinde bulunan tarihi Çifte Hamam, restorasyonun ardından düzenlenen törenle...