Haberler

28 Şubat 2014

Uganda'da Faaliyet Gösteren Radyoların Personeline Eğitim

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Uganda’da yayın yapan Müslümanlara ait 5 radyodan 7 personelin Türkiye’de Profesyonel Radyoculuk eğitimine başlandı.

Uganda’da okur-yazar oranı oldukça düşük olup gazeteye sadece belli merkezlerde ulaşmak mümkün oluyor. Bu çerçevede arabalarda, iş yerlerinde, evlerde radyo yoğun şekilde dinleniyor. Uganda’nın tamamında 220 civarında radyo faaliyet gösterirken sadece beş tanesi İslami yayın yapıyor. Bunlardan birisi başkent Kampala’da, diğeri ise başkente 230 kilometre uzaklıkta kuzey doğu şehri Mbale’de faaliyet gösteren iki radyo Uganda Yüksek İslam Konseyine bağlı olarak çalışıyor.

TİKA tarafından 2013 yılı içerisinde Kampala’da Uganda Yüksek İslam Konseyi’ne bağlı olarak yayın yapan Bilal FM’in teknik alt yapısı yenilenirken, Mbale’deki radyo istasyonuna teknik ekipman desteği verilmişti. Bunun üzerine Uganda Yüksek İslam Konseyi tarafından, Uganda’da faaliyet gösteren Müslümanlara ait 5 radyodan 7 personele Türkiye’de profesyonel radyoculuk eğitimi verilmesini talep edilmişti.

Bu kapsamda talep doğrultusunda TİKA’nın katkılarıyla, Uganda’da Müslümanlara ait 5 radyodan 7 personelin Türkiye’de Profesyonel radyoculuk eğitimine başlandı. 22 Mart 2014 tarihine kadar sürecek eğitimde Ugandalı katılımcılara, kayıt ve reklam seslendirmesi, yayın otomasyon programı, yayına hazırlama teknikleri, mikrofon ve line kablo hazırlama, verici, anten ve radyoda yayıncılığının temel ilkeleri konularında 40 saat teorik, 80 saat uygulamalı olmak üzere toplam 120 saat eğitim verilecek.

Afrika ülkeleri ile basın-yayın alanında daha fazla işbirliğine gidilmesi önem teşkil ediyor. Bu çerçevede Uganda Yüksek İslam Konseyi’nin desteklenmesinin Uganda ile ekonomik, ticari, kültürel ve sosyal alanlardaki ilişkilerin geliştirilmesine önemli katkı sağlayacağı değerlendiriliyor.

Sonraki Haber

Makedonya'da Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümüne Teknik Donanım Desteği

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Makedonya’da Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi’ne bağlı Filoloji Fakültesi bünyesinde bulunan Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne teknik donanım desteğinde bulunuldu. Üsküp’ün en eski ve en köklü üniversitelerinden biri...