Haberler

14 Kasım 2016

Ukrayna Gagauzu Çocuklar Yeni Eğitim Yılına Mutlu Başladı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Odesa Bölgesinin Güney Reyonlarında Gagauz Türklerinin yaşadığı Kotlovına, Oleksandrivka, Dmıtrivka, Kubey, Vinogradovka ve Starıye Troyanı köylerinde bulunan yedi Gagauz Milli okulunun fiziki şartları iyileştirilerek donanım desteğinde bulunuldu.

TİKA tarafından modern donanım ile teçhiz edilen okullar, yeni eğitim yılını büyük heyecan ile bekleyen Gagauz Türkleri çocuklarına kapılarını açtı.

TİKA tarafından hayata geçirilen proje çerçevesinde kurulan bilgisayar sınıflarının açılışını yapmak için Odesa Bölgesini ziyaret eden Ukrayna TİKA Program Koordinatörü Hacı Bayram Bolat, Gagauz asıllı Odesa Bölge Meclis Başkan Yardımcısı Yuriy Dimçoğlo’nun iştirakiyle Gagauzların eğitim gördüğü okulların tamamını gezdi.

Gittiği her okulda yerel kıyafetli öğrenciler tarafından ekmek ve tuz ile karşılanan Ukrayna TİKA Program Koordinatörü Bolat, Ukrayna’nın geleceğinde rol oynayacak ve Gagauz halkının geleneklerini yaşatacak nesillerin yetişmesinde eğitimin öneminin altını çizerek, TİKA faaliyetlerinin Odessa Bölgesinde yaşayan halklar arasında barışa ve refaha katkı sağlamayı amaçladığını ifade etti. Geçen yıllar zarfında Gagauz Türklerine yönelik yapılan projelere değinen Bolat, Gagauz halkıyla verimli işbirliğinin daha da derinleşeceğine ifade etti.

Gagauz asıllı Odesa Bölge Meclis Başkan Yardımcısı Dimçoğlo ise, Gagauz milli kimliklerinin korunmasına yapılan önemli katkılardan dolayı TİKA’ya minnettarlığını dile getirerek, proje tekliflerinin hazırlanması ve uygulanması aşamalarında Odesa Bölge Meclisinin TİKA’ya her türlü yardım sağlamaya hazır olduğunu belirtti. TİKA’nın desteğinden dolayı memnuniyetini dile getiren Okul Müdürleri de, gerek Gagauzlara, gerek aynı okullarda ders gören Ukraynalı ve Bulgar asıllılar başta olmak üzere diğer öğrencilere teknolojik gelişimlere ayak uydurma imkânını sunan TİKA’ya teşekkürlerini sundular.  

Odesa Bölgesinin Güney Reyonlarında toplu olarak yaşayan Gagauz Türklerine yönelik TİKA tarafından hayata geçirilen projeler kapsamında, okullarda bilgisayar sınıflarının oluşturulmasıyla nüfusun çoğunluğunun Gagauz olduğu Kotlovına, Oleksandrivka, Dmıtrivka, Kubey, Vinogradovka ve Starıye Troyanı köylerinde bulunan yedi Gagauz Milli Okulunun fiziki şartları iyileştirildi. Söz konusu okullara ayrıca akıllı tahta kompleksleri temin edildi.

Sonraki Haber

TİKA Desteğiyle 72 Yıl Sonra Giderilen Vatan Hasreti

14 Kasım 1944 yılında Gürcistan’ın Ahıska Bölgesi’nden Orta Asya’ya sürgün edilen Ahıskalı Türkleri Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA)’nın desteğiyle 72 yıl aradan sonra vatan toprağını ziyaret etti.   Ahıska Türkleri Stalin’in emri ile...