Haberler

31 Temmuz 2014

Ukrayna'da Yeni Dönem Türkiye Ukrayna İlişkileri: Fırsatlar ve Engeller Toplantısına Destek

Ukrayna'da Yeni Dönem Türkiye Ukrayna İlişkileri: Fırsatlar ve Engeller Toplantısına Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı’nın katkılarıyla Ukrayna Milli Bilimler Akademisi A. Krımsky Şarkiyat Araştırma Enstitüsü girişimi üzerine Kiev’de Yeni Dönem Türkiye-Ukrayna İlişkileri: Fırsatlar ve Engeller konulu yuvarlak masa toplantısı gerçekleştirildi.

TİKA Ukrayna’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Ukrayna birçok alanda başarılı projelere imza atan TİKA’nın katkılarıyla Ukrayna Milli Bilimler Akademisi A. Krımsky Şarkiyat Araştırma Enstitüsü girişimi üzerine Kiev’de Yeni Dönem Türkiye-Ukrayna İlişkileri: Fırsatlar ve Engeller konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Uluslararası katılımın yoğun olduğu toplantıya, TİKA, Türkiye Kiev Büyükelçiliği, Türkiye Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM), Ukrayna Kennan Enstitüsü, Ukrayna Milli Savunma ve Güvenlik Konseyi, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği ve GUAM Demokrasi ve Ekonomik Kalkınma Örgütü katkıda bulundu.

Türkiye ve Ukrayna arasındaki ilişkilerin çeşitli boyutlarını samimi bir şekilde, Ukrayna’da değişen koşullar ışığında ele alan ve iki ülke arasında stratejik işbirliğinin derinleşmesini amaçlayan yuvarlak masa toplantısı dört oturumdan oluştu. Konuşmacılar arasında Türkiye Kiev Büyükelçisi, SAM Başkanı, Krymsky Şarkiyat Araştırma Enstitü Müdürü, Ukrayna Milli Savunma ve Güvenlik Konseyi, Ukrayna Dışişleri Bakanlığı ve Ekonomik Kalkınma ve Ticaret Bakanlığı temsilcileri yer aldı.

İlk oturumda Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin genel değerlendirilmesini müteakiben iki ülke arasında güvenlik alanında işbirliği masaya yatırıldı. İkinci ve üçüncü oturumlarda ekonomik işbirliği, enerji güvenliği, ulaştırma ve Ukrayna-Türkiye ilişkilerinin bölgesel perspektifleri ele alındı. Son oturumda ise, bilim, eğitim ve kültür alanlarında işbirliği imkânları tartışıldı. Yuvarlak masa toplantısı sonunda katılımcılar böylesi önemli bir toplantının gerçekleştirilmesine destek veren TİKA’ya teşekkürlerini ilettiler.

Sonraki Haber

Kazakistan Milli Savunma Üniversitesi'ne Atatürk Sınıfı Açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri işbirliğinde Kazakistan Milli Savunma Üniversitesi’ne Atatürk Sınıfı açıldı. TİKA, Kazakistan’da gerçekleştirdiği projelerle faaliyetlerine devam ediyor. Kazakistan’da farklı alanlarda önemli projelere imza atan TİKA tarafından Türk...