Haberler

27 Ocak 2015

Ulçin’deki Osmanlı Mirası TİKA Tarafından Korunuyor

Karadağ’ın güneyinde Ulçin şehrinin merkezinde bulunan tarihi Pulti Türbesi’nin bakım ve onarımı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından gerçekleştirildi.

TİKA tarafından ecdat yadigârı eserlerin korunmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bu kapsamda TİKA tarafından Karadağ’ın güneyinde Ulçin şehrinin merkezinde bulunan tarihi Pulti Türbesi’nin bakım ve onarımı gerçekleştirildi.

Şehir merkezinde bulunan ve Pulti Ailesi Türbesi olarak bilinen tarihi kubbeli türbe,  bakımsız ve korumasız olması nedeniyle oldukça kötü durumdaydı. TİKA tarafından gerçekleştirilen proje ile, 4 ayak üzerine oturan kubbeli türbenin taşları ve derzleri temizlendi. Çevre temizliği yapıldıktan sonra türbe çevresi tel örgü ile kapatılarak korumaya alındı.

Türbe’nin açılışı vesilesiyle gerçekleştirilen törene Ulçin Belediye Başkanı Fatmir Gjeka, TİKA Podgoritsa Koordinatörü Mustafa Yazıcı, Karadağ İslam Birliği Temsilcileri, Ulçin İslam Birliği yetkileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.  Ulçin Belediye Başkanı Gjeka törende yaptığı açıklamada, Karadağ’daki Osmanlı mirasının korunmasının önemine vurgu yaparak, şehrin kimliğini yansıtan böyle Osmanlı eserlerinin bakım ve onarımının yapması sebebiyle TİKA’yı takdirle karşıladıklarını belirtti.

Ulçin’deki diğer Osmanlı eserlerinin korunması konusunda TİKA’nın 2015 yılı içerisinde de önemli çalışmalara imza atacağını kaydeden Ulçin Belediye Başkanı Gjeka, TİKA tarafından restorasyonları planlanan Namazgah Camii ve Ali Paşa Hamamı’nın şehrin tarihi ve kültürel tanıtımına büyük katkı sağlayacağını ifade etti.

TİKA Podgoritsa Koordinatörü Yazıcı ise yaptığı konuşmada, TİKA olarak Karadağ’da eğitim, sağlık, kültür ve ortak tarihi mirasın korunması konularında pek çok proje gerçekleştirdiklerini kaydederek, Ulçin merkezinde yer alan bu tarihi türbe’nin yeniden hayat bulmasına katkı sağlamış olmaktan dolayı büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti. Osmanlı eserlerinin yoğun olarak bulunduğu bir yer olması nedeniyle Ulçin şehrinin Karadağ’ın önemli tarihi ve turistik merkezlerinden biri olduğunu belirten TİKA Podgoritsa Koordinatörü Yazıcı, 2015 yılı içerisinde Namazgah Camii ile Ali Paşa Hamamı’nın da restorasyonlarını gerçekleştirerek,  ortak kültürel mirasımızı koruma çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti. 

Sonraki Haber

TİKA Kosova’da Tarımsal Üretim Kapasitesini Artıran Bir Projeyi Daha Hayata Geçirdi

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı tarafından Prizren’e bağlı Jupa bölgesindeki Agro Red Gold Meyve ve Ahududu Üreticileri Derneği’ne üç adet soğuk hava deposu desteğinde bulunuldu. Soğuk hava depoları Jupa Bölgesi’nde bulunan Gorje Ljubinje, Gornje Selo...