Haberler

21 Aralık 2015

'Ulçin'in Kültürel Mirası' Kitabı Karadağ'da Bilim Çevrelerine Tanıtıldı

Karadağ'ın tarihi şehirlerinden Ulçin'deki tarihi yapıların tespiti ve kataloglanmasına yönelik olarak TİKA desteğiyle hazırlanan 'Ulçin'in Kültürel Mirası' adlı kitabın tanıtımı, düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

TİKA Karadağ’ın kültürel ve tarihi mirasının korunması konusundaki çalışmalarına devam ediyor. Karadağ Kültür Bakanlığı Kültür Koruma İdaresi uzmanı ve Öğretim Üyesi Mimar Dr. İgbala Şaboviç tarafından Ulçin şehrinde bulunan taşınmaz kültür varlıklarının tespiti ve kataloglanmasına yönelik yapılan çalışmanın kitap haline getirilerek basımının yapılmasını sağladı.

Bilimsel bir kaynak kitap olarak hazırlanan eserin tanıtımı amacıyla düzenlenen programa, Türkiye Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, Azerbaycan Karadağ Büyükelçiliği Temsilcileri, Karadağ Parlamento Başkan Yardımcısı Suljo Mustafiç, Karadağ Parlamento Milletvekillileri Rifat Rastoder, Azra Yasaviç, Izet Braliç, Reşad Siyariç, Almer Kalaç, Miodrag Vukoviç, Darko Payoviç, Genci Nimanbegu, Karadağ Hükümeti Temsilcileri, bilim adamları, yazarlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Karadağ Devlet Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Aleksandar Čilikov, Karadağ Devlet Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü Dekanı ve Karadağ Cumhurbaşkanı Siyaset Danışmanı Prof. Dr Sonja Tomović Šundić, Karadağ Devlet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Svetislav Popović tarafından yapılan tanıtım sunumları sonrası konuşma yapan T.C. Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, iki ülke arasındaki ikili ilişkiler ve dostluk bağlarının geliştirilmesinin önemini iletti. Karadağ'ın tarihi mirasının korunması konusunda kurulduğu günden bu yana TİKA'nın çok önemli destekler sağladığını belirterek, böyle önemli bir eserin ortaya çıkmasına katkı sağlayan  herkese teşekkür ettiğini belirtti.

TİKA Karadağ Koordinatörü Mustafa Yazıcı ise, 'Ulçin'in Kültürel Mirası' kitabının ortak kültürel mirasımızın yoğun olarak bulunduğu ve çoğunluğunu Osmanlı dönemi taşınmaz kültür varlıklarının oluşturduğu Ulçin şehrinin tarihi yapısının korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusunda bir kaynak kitap olarak hizmet vereceğini söyleyerek, bir sonraki hedeflerinin Karadağ’ın tümünde yer alan tarihi eserlerin aynı formatta bilimsel bir içerikle  kataloglanması olduğunu kaydetti.  Karadağ'da TİKA tarafından bugüne kadar kültürel mirası koruması konusunda pek çok restorasyon ve konservasyon projesi gerçekleştirildiğini de sözlerine ekleyen Yazıcı, ülkedeki tarihi ve kültürel mirasın korunması konusundaki projelere destek olmaya devam edileceğini belirtti.

Karadağ’ın önemli tarihi şehirlerinden biri olan ve yüzde doksan beşini Müslümanların oluşturduğu Ulçin şehrinde özellikle Osmanlı döneminden kalma pek çok tarihi eser yer alıyor.“Ulçin'in Kültürel Mirası Kitabının Basımı ve Yayımlanması Projesi“ kapsamında, kitabın dizgi, mizanpaj, tashih ve eserlerin fotoğraflanması ile İngilizceye tercüme edilerek basımının sağlanması TİKA tarafından gerçekleştirildi. İlk planda 500 adet bastırılan kitabın Karadağ’daki tüm üniversite, kütüphane ve resmi kurumlara dağıtımı sağlanacak.

Sonraki Haber

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan Makedonya'da

Akdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak üzere TİKA Başkanı Çam, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Bülbül ve AA Yönetim Kurulu Başkan Vekili Kızıldağ ile Makedonya'nın başkenti Üsküp'e geldi. Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, çeşitli temaslarda bulunmak...