Haberler

17 Haziran 2014

Uluslararası Kalkınma İşbirliğinin Geleceği İstanbul'da Konuşulacak

Uluslararası Kalkınma İşbirliğinin Geleceği İstanbul'da Konuşulacak

Kalkınma işbirliğine katkı sağlayan yükselen ülkeler ile gelişmekte olan paydaş ülkelerin bir araya gelerek uluslararası kalkınma işbirliğinin geleceği konusunda yeni anlayışları, yaklaşımları ve fırsatları tartışacağı ve geliştireceği uluslararası konferans Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliğinde 19-20 Haziran’da İstanbul’da yapılacak.

Uluslararası Kalkınma İşbirliği: Eğilimler ve Yükselen Fırsatlar Yeni Aktörlerin Bakış Açıları isimli konferans, TİKA ve UNDP tarafından işbirliğinde düzenleniyor. Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler ile UNDP Başkanı ve Yeni Zelanda’nın eski Başbakanı Helen Clark konferansın açılış konuşmalarını yapacağı konferans İstanbul’da Çırağan Sarayı’nda gerçekleştirilecek.
Konferans, Nisan 2014’te Meksika’da düzenlenen Etkin Kalkınma İşbirliği için Küresel Ortaklık üst düzey toplantısı ve Temmuz 2014’te New York’ta yapılacak olan Birleşmiş Milletler Kalkınma İşbirliği Forumu gibi kalkınma işbirliğine ilişkin çok önemli iki küresel toplantının arasında düzenleniyor. Bu zamanlama ile konferansın, uluslararası kalkınma işbirliği ile ilgili küresel tartışmalara önemli bir katkıda bulunması hedefleniyor.

Dünyanın dört bir yanından üst düzey katılım bekleniyor
Konferans sırasında, değişen küresel ortamda özellikle son yıllarda kalkınma işbirliğine önemli katkılar sağlayan ülkelerin yaklaşımları tartışılacak. Konferans, pek çok ülkeden bakanları, kalkınma işbirliği ajanslarının başkanlarını ve yükselen ve gelişmekte olan diğer ekonomilerden ve geleneksel donör ülkelerden üst düzey hükümet yetkililerini, ayrıca kalkınma işbirliği alanında çalışan önemli uluslararası kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile akademisyenleri bir araya getirecek.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) kurucu üyelerinden biri ve yükselen bir kalkınma işbirliği sağlayıcısı olan Türkiye, bu konferansı BM’nin 177 ülke ve bölgede faaliyette olan kalkınma ağı UNDP ile birlikte organize ediyor. 2013 yılında toplam resmi kalkınma yardımları 3,28 milyar dolara ulaşan Türkiye, pek çok komşu ülke ve diğer ülkeler için önemli bir bilgi ve deneyim kaynağı konumunda olma özelliği taşıyor.

Türkiye kalkınma işbirliği alanındaki deneyimini ve yaklaşımını, Kore Cumhuriyeti, Meksika, Çin, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika ve Rusya gibi yükselen kalkınma işbirliği sağlayıcıları ve diğer ortakları ile paylaşmayı hedefliyor. Konferans ayrıca, kalkınma işbirliğinde kapsayıcı ve çok taraflı söylemi desteklemek için “geleneksel” ve “yeni” kalkınma işbirliği sağlayıcıları arasındaki iletişimin artmasını sağlamayı da hedefliyor.

Sonraki Haber

Şüheda Mektuplarda Öğrenciler Şehitliklerde Buluşuyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı ve Bakü TÖMER tarafından hazırlanan proje çerçevesinde, Bakü’deki şehitlikte isimleri yazılan Osmanlı askerleri adına hazırlanan mektuplar, bir grup öğrenci tarafından Çanakkale’deki şehitliğe ulaştırılacak. 1918 yılında İstanbul’dan yola çıkarak Azerbaycan’ı...