Haberler

04 Eylül 2015

Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi Devam Ediyor

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliğinde gerçekleştirilen Uluslararası Polis Eğitimi İşbirliği Projesi kapsamında 2015 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında dost ve kardeş ülkelerin toplam 143 emniyet teşkilatı mensubuna eğitim programı düzenlendi.

TİKA ve Emniyet Genel Müdürlüğü İşbirliğinde 2007–2008 döneminde pilot ülke olarak seçilen Arnavutluk ve Kırgızistan ile başlayan Uluslararası Polis Eğitim İşbirliği Projesi 2008 –2009 yıllarında Kazakistan, Türkmenistan, Moğolistan ve Filistin 2010 yılında Bosna-Hersek 2011 yılında Azerbaycan ve Özbekistan 2012 yılında Makedonya ve Tunus 2013 yılında Karadağ, Maldivler, Güney Sudan ve Libya’nın ve 2014 yılında da Moldova’nın dâhil edilmesiyle başarılı bir şekilde yürütülüyor.

Söz konusu Proje ile dost ve kardeş ülkelerin emniyet teşkilatı mensuplarına yönelik olarak; iki ülke teşkilatlarının sahip oldukları tecrübelerin karşılıklı olarak paylaşılması, suçla mücadele de ortak bilinç geliştirme ve iki ülke polis teşkilatlarının terminolojilerinde birlik sağlanması amacıyla hizmet içi ve uygulamalı eğitimler veriliyor.

Ayrıca, polislik uygulamalarındaki uluslararası standartların yaygınlaştırılması, bölgesel güvenlik sorunlarına koordineli ve eşgüdüm halinde mücadele anlayışının geliştirilmesi, Türkiye’nin güvenlik işbirliği içerisinde olduğu ülkelerdeki üst düzey polis yöneticilerinin ve uzmanlık gerektiren birimlerde Türk polislerince verilecek eğitimlerle polislik alanında yaşanan gelişmelerden haberdar edilerek Polis Teşkilatlarındaki değişimlerin hızlandırılması amaçlanıyor.

Proje kapsamında Temmuz ve Ağustos aylarında, Moldova, Kazakistan, Kırgızistan, Arnavutluk, Karadağ, Fildişi Sahili’nden toplam 143 emniyet mensubuna eğitim programı düzenlendi. İlgili ülke Emniyet Teşkilatı heyet başkanları gerçekleştirilen eğitimlerin kendileri için son derece yararlı olduklarını dile getirerek sahip oldukları bilgileri ülkelerindeki faaliyetlerde kullanacaklarını ifade ettiler. Türkiye’de bulundukları süre zarfında gördükleri ilgiden dolayı da minnettarlıklarını dile getiren İlgili ülke Emniyet Teşkilatı heyet başkanları, değerli eğitmenler tarafından verilen profesyonel eğitimler sayesinde donanımlı bir şekilde ülkelerine döndüklerini vurguladılar. 

Sonraki Haber

Saraybosna'nın İncisi Tarihi Başçarşı Meydanı Yenileniyor

Barındırdığı farklı medeniyet izleri ile Balkanların ve Doğu Avrupa’nın en önemli ülkelerinden birisi olan Bosna Hersek’te, Saraybosna Başçarşı Meydanı Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Stari Grad ve Osmangazi Belediyeleri işbirliğinde yenileniyor. TİKA,...